A kelleténél magasabb vércukorszint a szervezet egészére negatív hatást gyakorol, ezért a cukorbetegség számtalan szövődményt okozhat. Folyamatosan károsítja a szervezetet, így nagyon fontos a glükózszint megfelelő szabályozása, de nagy hangsúlyt kell fektetni a szövődmények szűrésére és azok mihamarabbi kezelésére is. A leggyakoribb következményeket dr. Barkai László , a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.
Retinopátia
A diabétesz befolyásolja az erek és az idegek működését, a rossz keringés pedig szemfenéki elváltozásokat, akár vakságot is eredményezhet. Az erek falának meggyengülése következtében értágulatok (mikroaneurizmák) alakulnak ki, a sejtek vérellátottsága romlik, de akár új erek is képződhetnek - mindez pedig kihat a retina egészségére. Árulkodó jel, ha a beteg apró fekete foltokat vesz észre, látása pedig homályossá válik. Nagyon fontos a cukorbetegeknél a tágított pupilla mellett végzett rendszeres szemészeti ellenőrzés, ugyanis már akkor észrevehetők az elváltozások, amikor a retinopátia még nem okoz különösebb tüneteket.
Neuropátia
A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. Ez egy igen gyakori probléma, a cukorbetegek körülbelül 70 százalékánál kimutatható. Leggyakrabban az alsó végtagokon alakul ki: a beteg érzékkiesésre, zsibbadásra, gyengeségre, bizsergésre vagy égő érzésre panaszkodik. Lehetséges következménye az úgynevezett diabéteszes láb, amelynek során igencsak megnő a lábszárfekély esélye. A lábamputációk nagy részének hátterében ez a probléma áll.
Nefropátia
A cukorbetegség a vesék működésére is negatív hatással van. A diabéteszes páciensek körülbelül 40 százaléka szenved vesekárosodást. Ha a beteg vérnyomása magas, akkor még nagyobb rá a veseproblémák kialakulásának kockázata. A nefropátia eleinte nem okoz tüneteket, ezért gyakran későn diagnosztizálják - súlyos esetben akár dialízisre is szükség lehet. Későbbi fázisában a fáradékonyság, az ödéma, a fogyás, a rossz közérzet és a vérszegénység hívja fel a figyelmet a problémára. A méreganyagok felhalmozódása miatt akár hányinger, szédülés és toxikus tünetek is jelentkezhetnek. A szövődmény a vizeletfehérje mennyiségének meghatározásával mutatható ki.
Szív-és érrendszeri problémák
A magas glükózszint az érrendszerre is kifejti negatív hatását , így a szív- és érrendszeri szövődményekkel is számolni kell. Gyakori probléma az érszűkület, de trombózis vagy embólia is sújthatja a cukorbetegeket - figyelmeztet a szakember. Az érszűkület szűrése duplex ultrahanggal, kontrasztanyagos érfestéssel, arteriográfiával történik, a szív állapotának vizsgálata pedig EKG-vel, esetleg szívultrahanggal. Érdemes lehet 24 órás vérnyomásmérésen is részt venni.