Kutatások szerint a húsevés 23%-kal növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A vörös- és a csirkehús ugyanis igen gazdag az úgynevezett heme-vasban, amely növelheti az inzulinrezisztenciára való érzékenységet.
A szingapúri Duke-NUS Medical School kutatói 1993 és 1998 között 63 247, 45 és 74 év közötti felnőttet vizsgáltak meg, étrendjüket pedig kérdőívek alapján elemezték. A kutatás eredményei azt mutatták, hogy 23%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki 2-es típusú diabétesz azoknál, akik rendszeresen nagy mennyiségű vörös húst fogyasztottak, mint akiknek egyáltalán nem vagy csak minimálisan szerepelt étrendjében. Emellett a baromfihús fogyasztása is 15%-kal emelte a betegség kialakulásának veszélyét.
A kutatók úgy vélik, hogy mindezért a vörös- és a baromfihúsban található heme-vas és egyéb vegyületek lehetnek felelősek. De hogy a heme pontosan milyen szerepet játszik a betegség kialakulásában, még nem teljesen világos a szakértők számára.
Koh Woon Puay professzor, a tanulmány vezető szerzője így nyilatkozott: "A diabétesz kockázatának csökkentése érdekében érdemes csökkentenünk a napi húsbevitelünket, különösen a vörös húsokét. Helyettesíthetjük akár fehérjetartalmú növényi alapú élelmiszerekkel is."
Dr. Annie Ling, a Szingapúri Egészségfejlesztési Tanács (Health Promotion Board) kutatási és felügyeleti igazgatója mindehhez még hozzátette: "A kutatás eredményei összecsengenek a tanács eddigi ajánlásaival, miszerint a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás érdekében érdemes csökkenti a vörös húsok fogyasztását. A megfelelő fehérjebevitel érdekében a húsok egészséges alternatívájaként például különböző hüvelyeseket vagy tofut is érdemes lehet beépíteni az étrendbe."
Forrás: Daily Mail