Azon túl, hogy a gyermekvállalást megnehezíti, még számos hatása lehet, amiket komolyan kell venni. Ezek megismerésében dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS- és inzulinrezisztencia-specialistája van segítségünkre.
Az inzulinrezisztencia hátterében állhat betegség is, ám sajnos sok esetben nem erről van szó. Napjainkban, amikor a mozgásra nincs elég idő, és sok a hizlaló gyorsétel , akkor bizony az inzulinrezisztencia is könnyebben kialakul.
"Inzulinrezisztencia kialakulhat életmódbeli rossz beidegződések hatására és betegségek mellett is. Oka lehet a PCOS , amivel ilyenkor egyszerre kezelik a beteget. De az orvosi gondok mellet sokszor a páciens maga is tehet arról, hogy a rezisztencia kialakul. A helytelen táplálkozás, az elhízás, a mozgásszegény életmód mind okozója lehet az inzulinrezisztenciának" - mondja dr. Koppány Viktória.
Nem csak a várandósságra van befolyással
Sokan gondolják úgy, hogy az inzulinrezisztencia csak akkor jelent gondot, ha valaki teherbe akar esni, az azonban nem igaz. Nagyon komoly következményekkel kell számolni, ha nem derül időben fény a gondra, és azt nem kezelik megfelelően.
"Nem csak az a gond, hogy ez az állapot megnehezíti a teherbe esést, és esztétikai problémákat okoz. Amennyiben nem veszik komolyan, és nem kezelik, akkor az inzulinrezisztenciából könnyen kialakulhat cukorbetegség is, amelyről pedig tudjuk, hogy nagyon komoly következményei lehetnek a végtagvesztéstől a halálig. Az inzulinrezisztencia könnyen kimutatható, nem kell hozzá más, csak egy terheléses cukorvizsgálat. Érdemes elvégeztetni, ha a gyerekvállalás régóta csak álom, de a pici sehogy sem akar megfoganni, hiszen ezzel nem csak a család bővülése lehet könnyebb, hanem a későbbi drasztikus lehetőségek is elkerülhetőek."