A cukorbetegségben szenvedőknek - legyen szó akár 1-es, vagy 2-es típusúról - alaposan meg kell válogatniuk, hogy mi kerüljön az étrendjükbe. A diabétesz azonban nem jelenti azt, hogy a beteg nem fogyaszthat szénhidrátot: olyan ételeket kell választani, amelyek rostokban és fehérjékben is gazdagok, ennek hatására ugyanis lelassul a szénhidrátok emésztése és feldolgozása. Emiatt pedig a vércukorszint lassabban emelkedik.
A hagyományos, fehér kenyér helyett tanácsos teljes kiőrlésű kenyeret választani, melynek glikémiás indexe (vagyis a vércukorszintet emelő hatása) jóval kedvezőbb. Ráadásul a boltba sem kell menni érte, alább leírjuk, hogyan készítheti el házilag a teljes kiőrlésű, ízletes cipót!
Elkészítés hagyományos módon
A langyos vízben felfuttatjuk az élesztőt, majd kidolgozzuk a többi hozzávalóval. Szobahőmérsékleten kelni hagyjuk a tésztát, amíg kétszeresére nő. Újra átdolgozzuk, kenyérformát alakítunk belőle. Tepsibe vagy formakenyér edénybe helyezzük. Ismét kelni hagyjuk 15-30 percet.
220 fokra előmelegített sütőben (légkeveréses 200 fok) 10 percig, majd 180 fokon (légkeveréses 150 fok) készre sütjük. A kenyértészta könnyebb lesz, ha a sütő aljába egy lábasba - még sütés előtt - vizet teszünk.
Elkészítés kenyérsütőben
A kenyérsütő leírásának megfelelő sorrendben rakjuk bele a hozzávalókat a gépbe. Barna/korpás kenyér programon készre sütjük. (Gyors program használata nem ajánlott.)
Változatok:
Chiamagos: 2 evőkanál chiamaggal együtt mérjük ki a teljes kiőrlésű lisztet;
Medvehagymás: az apróra vágott hagymát átfuttatjuk a zsiradékon;
Aszalt paradicsomos: 3 evőkanál olívaolajban eltett aszalt paradicsomot adunk a tésztához (az alapreceptben szereplő 2 evőkanál olajat már nem adjuk hozzá);
Korpás: 5 evőkanál búza-/zabkorpával együtt mérjük ki a teljes kiőrlésű lisztet.
Forrás: Diabetes Magazin 2016/5