Mi az inzulin?
Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt polipeptid hormon, amely szerepet játszik a szénhidrátok, fehérjék és zsírok szabályozásában. A normálisan működő hasnyálmirigy napi 40-50 egységnyi inzulint állít elő, melynek fele a májban bomlik el, 25 százaléka pedig a vesékben.
Az inzulin szerepe az anyagcserében
Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta sejtjeiben termelődik. Ezek a sejtek a szervezetünkbe bevitt cukorra reagálnak és inzulint küldenek a keringési rendszerbe. Az inzulin az inzulinreceptorokon keresztül kötődik a test egyes sejtjeihez, így a sejtek glükózt vesznek magukhoz, melyet energiaforrásként használnak fel, illetve egyes sejtek, mint a máj és izomsejtek, el is raktározzák ezt a glükózt szénhidrát, azaz glikogén formájában.
A vércukorszint tehát állandó ellenőrzés alatt van, mivel a máj folyamatosan újraképzi a szőlőcukrot, ezt nevezzük glukoneogenezisnek, ez pedig biztosítja a vércukor állandó szintjét. Általánosan 250 gramm glükózt képez a máj naponta, azonban ha nincs meg a kellő mennyiségű inzulin, ez a szám 500 gramm is lehet. Ezért fordul elő az, hogy a cukorbetegeknél magas a vércukorszint akkor is, ha nem esznek szénhidrátot.
Az inzulin másik feladata az anyagcserében figyelhető meg. Emésztőnedveket termel, így segít az emésztésben is, szervezetünk teljes anyagcseréjének legfőbb motorja, az anyagcsere szempontjából a legfontosabb hormonunk. Az egyetlen hormon, amely a zsírtartalékok felépítését végzi a zsírszövetben és azt támogatja, hogy a zsír a raktárakban maradjon.
Mi történik, ha túl sok vagy túl kevés az inzulin?
Túlzott termelése elhízással , gyengeséggel, intenzív éhségérzettel, fáradsággal, memóriagondokkal jár, míg a kevés inzulin fő tünetei a remegés, nyirkos bőr, aggodalmaskodás, izzadás, éhség és ingerlékenység.
A legismertebb inzulinhoz köthető betegség a cukorbetegség , amely során a hasnyálmirigy nem tudja biztosítani a megfelelő inzulinmennyiséget a szervezet számára, így a termelődött cukor a véráramban reked, lerakodik, ez pedig súlyos szövődményekhez vezethet, mint a vakság, veseproblémák, szívbetegség.
Milyen betegségeket okozhat?
Ha túl magas az inzulinszint:
- akromegália (a csontok végeinek rendellenes növekedése, endokrin betegség)
- fruktóz- vagy galaktózintolerancia
- elhízás
- inzulinóma, inzulinrezisztencia.
Ha túl alacsony az inzulinszint:
- diabétesz egyes típusai és
- hypopituitarismus (az agyalapi mirigy csökkent működése).
Az inzulin felfedezése
Az inzulin felfedezése hatalmas áttörést jelentett a cukorbetegek kezelésére nézve. 1923-ban orvosi Nobel-díjjal ismerték el, miután Banting John JR Macleod laboratóriumában, Torontóban Chales Best segítségével, kutyakísérletek árán izolálta a hormont.