Az inzulinrezisztencia a férfiakat is érinti?
Az inzulinrezisztenciát (vagy rövidítve IR) gyakran a nőkhöz kötik. A tünetek, a zsíros, pattanásos bőr, vagy éppen a fokozott szőrnövekedés, a férfiak esetében nem számítanak kirívónak. Ezen tünetek ráadásul a PCOS-sel is kapcsolatban állnak, így ebben a kontextusban az erősebbik nem látszólag rögtön ki is esik a betegség lehetséges elszenvedőinek köréből.
Az IR nem csak a nőket érinti
A cukorbetegség előszobájaként is emlegetett kórnál a cukoranyagcsere nem tökéletes. A nem megfelelő étkezés, és a mozgásszegény életmód következtében a szervezetben folyamatosan magas lehet a vér cukorszintje. A glükóz (cukor) alapvetően nagyon fontos anyag, hiszen a sejtek belőle állítják elő a működésükhöz szükséges energiát. Ahhoz azonban, hogy a sejthártyán átjusson, a glükóznak egy hormonra, az inzulinra van szüksége. Ezt az anyagot a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelik, és mennyisége a vér cukorszintjének megfelelően változik.
Az inzulinrezisztencia tünetei
A férfiak esetében természetesen a tünetek bizonyos pontokban eltérhetnek a nőkétől, míg másokban megegyeznek azokkal. A hajhullás például ilyen, ami viszont a férfiak esetében egy ritka jelenség. De a spermaszámra gyakorolt hatás már kifejezetten csak az erősebb nemre jellemző.
- Túlsúly
- Magas vérnyomás
- Alacsony spermaszám
- Terméketlenség
- Kopaszodás
- Merevedési zavarok, impotencia
- Csökkent szexuális vágy és teljesítmény
- Hasi hízás, akár "sörhas"
A tünetek, bár sokszor nem is vesszük észre őket, komoly bajra hívják fel a figyelmet, hiszen az IR kezeletlen esetben nem csak cukorbetegséggé fajulhat, de akár a hirtelen szívhalál is a következménye lehet.
Az inzulinrezisztencia diagnózisa és kezelése
A tünetek észlelése után a szakember cukorterheléses laborvizsgálattal állapítja meg betegség meglétét (nem csak a vércukor értékeket, hanem az inzulinszintet is nézik ilyenkor). Ha a betegség valóban jelen van, úgy mindenképpen életmódváltással kezdődik a kezelés. Az egészséges táplálkozás, és a pulzuskontrollált mozgás mellett a szakember dönthet gyógyszerek alkalmazása mellett is.
A kezelés mikéntjétől függetlenül a rendszeres ellenőrzés fontos, gyógyszeres kezelés esetén pedig elengedhetetlen.
Forrás: Budai Endokrinközpont