A 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, az inzulinrezisztencia során a csökkenő hatású inzulin miatt a sejtek nem képesek felvenni a működésükhöz szükséges glükózt. A szervezet ilyenkor fokozott inzulintermelésbe kapcsol, de a sejtek továbbra sem tudják felvenni a cukrot, így az a vérkeringésben maradva megemeli a vércukorszintet, miközben az inzulintermelő kapacitás végképp kimerül, a cukorháztartás felborul.
Így zajlik a vérvizsgálat
Az inzulinrezisztencia diagnózisához vérvizsgálat szükséges, mely éhgyomri és 75 gramm glükózoldat megivása utáni - több időpontban is mért - vércukor- és inzulin-mérésekből áll, de meghatározzák az inzulin-elválasztás mértékét is. Ebből számolják ki az úgynevezett HOMA-indexet , mely nem más, mint az inzulinrezisztencia és a béta sejtek működésének mérőszáma. Az indexet az éhgyomi vércukor és az éhgyomi inzulin szorzatából számolják, majd elosztják 22,5-del. Inzulinrezisztencia-hajlamra utalhat, ha az eredmény 2 fölött van, ha pedig az értéke meghaladja a 4-et, már inzulinrezisztenciáról van szó. A pontos diagnózis felállításához az orvosok a laboreredmények arányait is megvizsgálják a diagnózis felállításakor és akár vizeletvizsgálatot is kérhetnek.
Éhgyomri vércukorvizsgálat során a vérvételt megelőző 8 órán át (ez általában az előző éjszaka) tilos az étkezés, csak vízivás lehetséges. Ennél a tesztnél a 100mg/dl vagy 5,6 mmol/L érték nem jelent problémát, az 5,6-6,9 mmol/L érték prediabéteszt jelez, míg az ennél magasabb érték cukorbetegségre utal.
Az úgynevezett orális glükóztolerancia-teszt szintén legalább nyolc órán át tartó koplalás után végezhető el, a cukros oldat elfogyasztása után két órával ismételten mért vércukorszint esetében a 7,8-11 mmol/L érték prediabéteszt jelez, míg az ennél magasabb érték cukorbetegségre utal.
Sokszor azonban már magát a kialakult cukorbetegséget diagnosztizálják, ilyenkor már szövődmények is kialakulhattak, holott az inzulinrezisztencia életmódváltással és egyszerű gyógyszeres kezeléssel jól kezelhető.
Bőrtünetek is jelentkezhetnek
Komoly inzulinrezisztenciára utalhat az is, ha a bőrön, főleg a nyak hátsó részén sötét foltok jelennek meg, amelyek akár végig a nyak körül egy sötét körré állhatnak össze, de előfordulhatnak a könyék, térd, az ujjízületek vagy a hónalj környékén is. Ez a bőrelváltozás az acanthosis nigricans, mely többnyire 50 éven felüli férfiakon jelenik meg.