Az inzulinrezisztencia olyan állapot, mely során a szervezet hiába termel inzulint, nem használja fel azt megfelelően. Ez komoly következményekkel jár, hiszen a hasnyálmirigyben található bétasejtek által termelt hormon segít energiává alakítani a glükózt - ez a szervezet legfőbb energiaforrása.
Túl sok glükóz a véráramban
Amikor étkezés után a vércukorszint megemelkedik, válaszul a hasnyálmirigy inzulint termel, hogy segítse a glükózt a sejteknek befogadni és felhasználni. Inzulinrezisztencia esetén az izom-, zsír- és májsejtek azonban nem reagálnak megfelelően a hormonra, amit a hasnyálmirigy fokozott termeléssel próbál korrigálni, végül pedig képtelen lesz a megnövekedett inzulinigényt kielégíteni. A glükóz így felhalmozódik a véráramban, és utat nyit a diabétesz kialakulásának.
Örökletes is lehet
Hátterében genetikai hajlam is állhat, főként, ha a családi kórtörténetben 2-es típusú cukorbetegség is fellelhető, emellett jelentős túlsúly, mozgásszegény, ellenben stresszes életmód, az alváshiány, a magas telítettzsírsav-tartalmú gyorséttermi ételek, valamint a szervezet D-vitamin-hiánya. Növelhetik megjelenésének esélyét a különböző gyomor- és bélrendszeri, emésztőszervi problémák, a pajzsmirigy-alulműködés , a tejcukor- és a gluténérzékenység is. Az inzulinrezisztencia csökkent ovulációs készséghez és szabálytalan ciklusokhoz vezet. Okozhatja vagy okozata lehet még hepatitisz C vírus fertőzés, szteroid kezelés, terhesség (gesztációs diabétesz), metabolikus szindróma és a policisztás petefészek szindróma (PCOS).
Változatos tünetek
Az inzulinrezisztencia tünetei igen változatosak, a jelentkező panaszokban - többek között rossz közérzet, fáradékonyság, nem megfelelő koncentrálóképesség, gyengeség - sokszor nem is ismerhető fel egyértelműen az inzulinrezisztencia, melynek további tünetei a megnövekedett folyadékbeviteli igény gyakori, nagy mennyiségű vizeletürítés, bőrfelület szárasság, bőrviszketés, lassan gyógyuló sebek, látásromlás. Előre haladott állapotban jelentkezhetnek olyan szimptómák, mint a magas vérnyomás , érrendszeri problémák, máj elégtelenség, valamint megváltozhat a vérben lévő zsírok összetétele is.
Mit tehetünk?
Az inzulinrezisztencia folyamata a megfelelő terápiával visszafordítható, ám kezeletlenül idővel cukorbetegséggé alakulhat. Annak érdekében, hogy a probléma ne maradjon rejtve, érdemes a vércukorszint-vizsgálatkor az inzulinszint vizsgálatát is kérni, illetve annak cukorterhelésre történő mozgását. A betegség életmódbeli változtatásokkal, speciális étrend mellett, rendszeres testmozgás beiktatásával és szükség szerint gyógyszeres kezeléssel vagy képzett szakemberek bevonásával, sikeresen kezelhető.