"Büdös az inzulinod, kint add be"

Az iskoláknak, és az érintett családoknak is óriási gondot okoz, hogy a cukorbeteg gyermekek ellátására nem készítik fel megfelelően a tanárokat és gondozókat. Egy új program segíthet ezen.

Egy felnőtt ember számára is komoly kihívást jelent együtt élni egy olyan betegséggel, amely állandó szabálykövetést és orvosi kontrollt igényel. Egy óvodás, vagy általános iskolás korú gyermeket pedig valósággal stigmatizálja a cukorbetegsége. Az állandó vércukorszint-mérés , inzulinpótlás és étkezési szabályok miatt a csoport fekete bárányaként érezhetik magukat, ráadásul gondozóik is elutasítóak velük. Emögött pedig nem a rosszindulat, hanem a felkészületlenség áll, a pedagógusok nagy része ugyanis nem kapott képzést a cukorbeteg gyerekek ellátására, vagy fél felvállalni az ezzel járó felelősséget.

A cukorbetegség külső jelei A 2-es típusú diabétesz gyakran lappangva alakul ki, és csak akkor derül rá fény, amikor már súlyos szövődményeket okozott. Vannak azonban bőrtünetek, amelyek időben figyelmeztethetnek a betegségre. Kattintson, ha kíváncsi ezekre!

Ezen változtatna a Nemzetközi Diabétesz Szövetség KiDS programja, amely a Sanofi gyógyszercég támogatásával és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány közreműködésével valósul meg. A program célja, hogy felhívja a gyerekek, szülők és tanárok figyelmét a cukorbetegséggel kapcsolatos ismeretekre, illetve, hogy segítse a cukorbeteg gyermekek iskolai integrációját. A program eddig öt hazai iskolában indult el kísérleti jelleggel, a szervezők célja, hogy a diabéteszről szóló ismeretek valamennyi iskolába eljussanak a jövőben.

Gondozóik is kirekesztik a gyerekeket

Magyarországon jelenleg a 18 év alatti fiatalok között több mint 3600-an élnek 1-es típusú diabétesszel, ami nem csak az egészségükre, de a beilleszkedésükre is komoly hatással van. A cukorbeteg gyermekeket ért, mindennapos diszkriminációról az Abcúg is készített egy átfogó agyagot. A cikkben megszólaló egyik anyukának egy másik edzőhöz kellett átíratnia a fiát, mert az előző csoportban folyton megszólták amiatt, mert az edzésen szőlőcukrot fogyasztott, vagy mert időnként meg kellett állnia megenni egy szendvicset.

Egy másik anyuka kislányánál négy éve dianosztizálták a diabéteszt, akkor még bölcsődébe járt. Az óvónők már a beiratkozáskor sem repestek a gondolattól, hogy a kislány vércukorszintjét napi több alkalommal is mérni kell. Nem is vállalták, emiatt a gyerek az első két évben mindössze napi két órát tölthetett az óvodában, ennyi ideig lehetett ugyanis biztonságban magára hagyni. A gyereket nem vitték a közösségi programokra, nem mehetett a könyvtárba, amíg a többi ovis elment valamilyen külső programra, a kislány fent maradt a dadussal kettesben a csoportszobában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cukorbeteg gyerekeknek nehezebben megy a beilleszkedés
A cukorbeteg gyerekeknek nehezebben megy a beilleszkedés

Megoldást azért - ha nem is könnyen - az Abcúg cikke szerint lehet találni: a kajakozni vágyó fiút a családja egy másik edzőhöz íratta át, aki korábban már dolgozott együtt cukorbeteg gyerekkel, így nem félt a feladattól. A kislány is új helyre került, ahol felkészült pedagógusok foglalkozhattak vele. A KiDS program egyik fő célja éppen az, hogy ezekből a képzett szakemberekből több legyen.

"Büdös az inzulinod"

"Az egyik gyerekről kiderült, hogy cukorbeteg, a pedagógusok pedig eltanácsolták egy olyan intézetbe, ahol sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkoznak. Vagy a másiknak az iskolában azt mondta a tanárnő: büdös az inzulinod , menj ki és ott add be magadnak. Ezek nem kitalált történetek, gyerekek mesélték nekem a cukorbeteg táborban" - mondta el a program kapcsán tartott sajtótájékoztatón Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány alapítója. Elmondása szerint a KiDS program egyedülálló kezdeményezés Magyarországon, amely nem csak a tantestületnek ad képzést, de a szülőket és a 9-11 éves gyerekeket is felkészíti arra, hogyan hogyan élik mindennapjaikat cukorbeteg társaik.

Erős Antónia szerint Nyugat-Európában sincsen általánosan alkalmazott, jó gyakorlat az iskolákban, így több másik ország is Magyarországgal együtt kísérletezik a cukorbeteg gyerekek helyzetének könnyítésén. Az 1-es típus mellett a cukorbetegség gyakoribb, 2-es típusára is felhívnák a figyelmet, amely egészséges életmódot követve jórészt megelőzhető .

A programhoz az újpesti Lázár Ervin Általános Iskola is csatlakozott, melynek negyedikes évfolyama egy rövid képzést már kapott a cukorbetegséggel kapcsolatos leggyakoribb tévhitekről. Pál Lászlóné Csilla igazgató szerint az iskolába jelenleg négy cukorbeteg gyerek jár, az ott dolgozók felkészültségének köszönhetően azonban a betegség eddig sem hátráltatta a tanulmányaikat. "A KiDS jó példa arra, hogy ha a gyerekek testközelből ismerkedhetnek meg egy-egy jelenséggel, betegséggel vagy éppen problémával, sokkal jobban megjegyzik az azzal kapcsolatos tudnivalókat. Biztos, hogy a program révén jobban fognak figyelni cukorbeteg társaikra." - mondta az igazgató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.