Az I-es típusú diabétesz esetében a inzulint termelje. Jelenleg a betegség gyógyíthatatlan, de rendszeres monitorozással és inzulininjekciókkal jól karbantartható.
Egy most megjelent tanulmányban leírt módszer azonban új megoldást kínál. A Gladstone Institutes kutatói sikeresen állított elő nagy mennyiségű bétasejteket, melyeket utána be lehet ültetni a páciensekbe. A tudóscsoport először bőrsejteket, fibroblasztokat gyűjtöttek egerekből, majd ezeket egy kémiai "koktéllal" kezelték, hogy visszatereljék őket az embrionális őssejt-állapotba. Ezeket az őssejteket egy újabb kémiai eljárással éretlen hasnyálmirigy-sejtekhez (PPLC) tették hasonlatossá.
A PPLC-ket mesterségesen cukorbeteggé tett egerekbe ültették be. "Egyetlen héttel a beültetés után az állatok vércukorszintje csökkenni kezdett, és hamarosan elérte a normális szintet" - mondta dr. Ke Li, a kutatás vezetője. "Amikor pedig eltávolítottuk a PPLC-ket, a glükózszint azonnal megemelkedett. Ez azt bizonyítja, hogy a PPLC-k inzulintermelő bétasejtekké alakultak."
A szakemberek szerint ez az eredmény hamarosan emberek gyógyítására is alkalmas módszer kidolgozásához vezethet.