Diabéteszes kóma: hogyan lehet elkerülni?

A diabétesz a fejlett világ egyik legelterjedtebb súlyos betegsége, amit az orvosok képesek kezelni. De előfordul, hogy a segítség nem érkezik meg időben, és a diabéteszes kómába esik.

A diabéteszes kómából is van visszaút, de nem ritka, hogy ez az állapot halálossá válik vagy maradandó agykárosodáshoz vezet. Ezért is fontos, hogy a diabéteszesek pontosan tudják, milyen vércukorszint megfelelő a számukra. Ha a kómát nem kezelik, néhány órán belül elkerülhetetlen az agysérülés. Nagyon fontos tehát, hogy a betegek jó előre felismerjék a magas vagy túl alacsony vércukorszint árulkodó jeleit és időben segítséget kérjenek.

Diabéteszes kóma esetén a fejfájás és a szédülés sem ritka, 1-es típusú cukorbetegség 2-es típusú cukorbetegség diabétesz hipoglikémiás kóma diabéteszes kóma
Diabéteszes kóma esetén afejfájásés a szédülés sem ritka.

Mik a diabéteszes kóma tünetei?

Maga a diabetikus kóma egy hosszú eszméletlenség, amit például alacsony, a 3,9 mmol/liter alatti vércukorszint okoz. Mivel az agynak szüksége van a glükózra, ha nem jut hozzá, lassan leáll. A hipoglikémiának nevezett állapot általában olyan embereknél áll elő, akik inzulininjekciókat kapnak, keveset esznek, és sokat mozognak. Ezeknek a tényezőknek a keveredése képes kómát okozni. Az előzetes jelek lehetnek a remegés, izzadás, vagy hirtelen fáradság. A fejfájás és a szédülés sem ritka.

A ketoacidózis egy anyagcsere-rendellenesség, amely a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye . Halálossá is válhat.

Ha a vérben lévő ketosavak száma nagymértékben megnő diabéteszes keteoacidózisról (DKA) beszélünk, ez az 1-es típusú diabétesz egyik gyakori következménye. Megváltozhat a vér kémhatása (pH), az alapvető életfunkciók is károsodnak, így életveszélyes állapot alakulhat ki. Ez a helyzet általában a túl kevés inzulinra vezethető vissza. Mivel a glükóz az inzulinhiány miatt nem képes a sejtekbe jutni, a vizelettel távozik, de ez kiszáradáshoz vezethet, mivel sokkal több vizelet távozik az ember testéből. Ez a tünet végül szintén diabetikus kómához vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hiperglikémiás hiperozmoláris szindróma leginkább az idősebb, 2-es típusú diabéteszben szenvedő embereknél fordul elő, ha a vércukorszint extrém mértéket ölt. Biztos tünete a fáradság, a szomjúság és a gyakori vizelési inger. Ha nem kezelik, akkor diabetikus kómához vezethet, ami az idős kor miatt fokozottan életveszélyes.

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.