Azoknak, akiket 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizáltak, különösen oda kell figyelniük, hogy mindig egészséges és "vércukorbarát" rágcsálnivalókat válasszanak. A webMD -re írt cikkében Anna Panzarella dietetikus több finomságot is ajánl, az alábbiakban ezek közül szemezgettünk.
Olajos magvak
Magas a fehérje- és a rosttartalmuk, nem mellesleg pedig nagy mennyiségben találhatóak bennük egészséges zsírsavak is, így pár szem olajos mag remek választás lehet két főétkezés között. Egyes tanulmányok egyébként kimutatták, hogy ezeknek a ropogtatnivalóknak a rendszeres fogyasztása segíthet a vércukorszint szabályozásában és a koleszterinszint csökkentésében.
Friss gyümölcs és sajt
A dietetikus szerint az olajos magvakhoz hasonlóan a sajt és a friss gyümölcs párosa is remekül működhet köztes étkezésként. A gyümölcsök tartalmaznak ugyan szénhidrátot, de rost is van bennük, amely segít lassítani a glükóz véráramba jutását. A sajt pedig azért tökéletes a gyümölcsök mellé, mert szénhidráttartalma alacsony, fehérjében és zsírban viszont nagyon gazdag, így csökkentheti a gyümölcsök glikémiés indexét (GI). És ha már szóba került a glikémiás index: igyekezzünk olyan gyümölcsöket választani, amelyeknek alacsony a GI-je, például friss bogyós gyümölcsöket, csonthéjasokat (nektarin, szilva, őszibarack), szőlőt, almát vagy cseresznyét.
Zöldségek és hummusz
Az olyan ropogós és vitamindús zöldségek, mint például a zeller, a sárgarépa, a retek vagy a brokkoli már önmagukban is isteni rágcsálnivalók, hummuszba mártogatva azonban még jobbak. Anna Panzarella kiemelte: a hummusz azért olyan optimális választás, mert csicseriborsóból készül, amely tele van rosttal és fehérjével. Azt is fontos megjegyezni, hogy a hummusz és a zöldség párosa nagyon tápanyagdús, így hosszú ideig eltelíthet.
Tonhal
A tonhal gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyekről ismert, hogy csökkentik a gyulladást és kiegyensúlyozzák a vércukorszintet. Sőt, azt is fontos kiemelni, hogy ez a halfajta kiváló fehérjeforrás. A dietetikus azt ajánlja, készítsük el salátának friss zöldségekkel, és együnk mellé néhány falat teljes kiőrlésű kekszet is.
Fehérjeszelet
Kifejezetten egészséges, finom és praktikus nassolnivaló a 2-es típusú cukorbetegeknek, de nem azok a változatok, amelyeket a boltokban lehet kapni - ezek jellemzően tele vannak feldolgozott összetevőkkel (vajjal, cukorral, sóval stb.). Célszerű tehát inkább otthon készíteni magunknak fehérjeszeletet: Anna Panzarella azt javasolja, keressünk olyan recepteket, amelyek például dióvajat, minimálisan feldolgozott fehérjeport, zabot vagy zablisztet, apróra vágott dióféléket vagy magvakat tartalmaznak. Arra is figyeljünk, hogy mivel édesítünk, vagy édesítünk-e egyáltalán.