Míg a cukorbetegség 1-es típusa autoimmun eredetű, addig a kettes típus elsősorban az életmódhoz köthető. Kialakulásának oka az inzulinrezisztencia, vagyis a szervezet által termelt inzulin nem képes csökkenteni a vércukorszintet. Az egyes típusra főként a testsúlyvesztés a jellemző, addig a kettes esetében az elhízottak a veszélyeztetettek. A gyógyszeres kezelés másodlagos csupán ilyenkor, kulcsszerepe az életmódváltásnak lehet. Orvost kérdeztünk: milyen tanácsokat nyújthat a kettes típusú diabéteszben szenvedő betegnek?
Egy cukorbeteg esetében nagyon fontos, hogy betartsa a diétás szabályokat
Sport és diéta az egészség kulcsa
Amíg nem érintett, a legtöbb embernek korlátozott ismerete van csupán a cukorbetegség veszélyéről. Legnagyobb kihívás az orvos részéről az, hogy a pácienssel elhitesse: saját maga teheti a legtöbbet egészsége megőrzéséért. Mivel a kettes típus döntő többsége az egészségtelen életmód, átgondolatlan életvitel szülötte, a betegeket nagyon nehéz rávenni, hogy az évtizedek óta bevett szokásaikon változtatva váljanak önmegtartóztatóvá. "A kezelés kardinális pontja a diéta és a rendszeres testmozgás, ez azonban jelentős életmódbeli változásokat kíván. Tanácsos kellő időt szánni a beteg tájékoztatására, ahol kitérhetnek az okokra és a következményekre egyaránt" - mondta el a szakorvosjelölt. A testsúly normalizálásához olyan étrend kialakítását kell szorgalmazni, amelyben a zsírok, szénhidrátok és fehérjék a megfelelő arányban képviseltetik magukat.
A rendszeres orvosi vizsgálat mindkét cukorbetegség esetén rendkívül fontos, hiszen a magas cukorszint károsíthatja a szem ideghártyáját, a vese kisereit, vegetatív működési zavarokat okoz. "Mivel sok esetben hosszú ideig élnek magas vércukorszinttel a betegek azelőtt, hogy a diagnózist felállítjuk, fontos megvizsgálni, hogy okozott-e már valamilyen mértékű szervi problémákat. Gondozásba kell venni a szemészeten, kardiológián és ideggyógyászaton ennek kiderítéséhez" - emelte ki Kocsis Erika.
Figyelem: az alacsony vércukorszint is veszélyes!
A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy a magas vércukorszint mellett az alacsony érték is komoly rizikófaktort jelent. Hipoglikémia esetén ugyanis jóval nagyobb az esélye az infarktusnak és az agyi érkatasztrófának . Azért is különösen veszélyes ez az állapot, mert semmilyen jelentősebb tünettel nem jár addig, amíg nincs nagyon nagy gond - hangsúlyozta az orvos. A páciensnek ezért javasolni kell a rendszeres vércukorszintmérést, hogy még időben felfedezhessék a betegséget.