Hiperglikémia cukorbetegeknél: mutatjuk, mitől lehet

Fontos utánajárni, hogy mi okozhatja a hiperglikémiát, így elkerülhetjük a súlyos szövődményeket is.

Ha ismételten mérünk magas vércukorszintet, kezdődő cukorbetegségre kell gondolni, vagy ha a diabétesz már ismert, akkor a kezelés nem megfelelő, így azt módosítani kell. Magas vércukorszint esetén a kezelt cukorbetegségnél gondolni kell arra is, hogy magas glükózszintet okozhat a megelőző alacsony vércukorszintre adott hormonális válasz is. Mindig fel kell deríteni, hogy mi áll a magas vércukorérték hátterében: diétahiba, a mozgásmennyiség változása, vagy a terápiában jelentkező problémák. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa mondja el a legfontosabb tudnivalókat.

Élelmiszerek, amelyek szabályozzák vércukorszintünket
A cukorbetegeknek, illetve cukorbetegségre hajlamosaknak fokozottan figyelniük kell a táplálkozásukra. Amellett, hogy a lehető legkevesebb finomított, illetve hozzáadott cukrot, és több rostot fogyasztanak, az sem mindegy, hogy milyen ételek kerülnek az asztalukra, hiszen vannak olyanok, amelyek kifejezetten segíthetnek abban, hogy a vércukorszintjük minél jobban megközelítse az egészséges értékeket. Kattintson!

Mi az a hiperglikémia?

Hiperglikémiáról akkor beszélünk, amikor a vércukor értéke éhgyomri állapotban 7 mmol/l feletti, vagy étkezés után másfél órával a 8 mmol/l értéket meghaladja. Amennyiben ez ismételten előfordul, prediabéteszt, illetve cukorbetegséget jelezhet. A már ismert cukorbetegek esetében is előfordulhat magas vércukorszint, aminek az oka lehet kísérőbetegség, de a nem megfelelő ételek fogyasztása és bizonyos gyógyszerek is előidézhetik.

Fontos a vércukorszint mielőbbi normalizálása, ugyanis hosszú távon különféle szövődmények alakulhatnak ki: szív- és érrendszeri problémák, vesebetegség, szembetegség (például diabéteszes retinopátia), neuropátia , fekélyek a lábon stb. Kezelés nélkül a hiperglikémia diabéteszes ketoacidózishoz is vezethet, ami egy életveszélyes állapot, és kórházi kezelést igényel.

A hiperglikémia egyik tünete a fokozott szomjúság.
A hiperglikémia egyik tünete a fokozott szomjúság. Fotó: Getty Images

A hiperglikémia tünetei

A hiperglikémiának nem minden esetben vannak tünetei, sőt, egyénenként is változhat, ki milyen értékek esetén tapasztal panaszokat. Ha lassan, fokozatosan alakul ki, hosszabb ideig észrevétlen maradhat. Általánosságban az alábbi tünetek hívják fel rá a figyelmet:

  • fokozott szomjúság/vizelési inger
  • száraz bőr
  • fáradékonyság, álmosság
  • lassabban gyógyuló sebek
  • koncentrációs nehézségek
  • homályos látás
  • ketontestek jelenléte (késői tünet).

Mi okozhat magasabb vércukorszintet?

A magas vércukorszintet sokesetben a felderítetlen diabétesz okozza, ám előfordulhat azoknál is, akik tudnak az állapotukról, és kezelés alatt állnak. Ez utóbbi esetben a következő okok jöhetnek szóba:

  • nagy mennyiségű gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása
  • étkezési ritmus felborulása
  • nem megfelelő időpontban alkalmazott gyógyszerszedés, inzulinbeadás
  • stressz
  • a megszokottnál kevesebb testmozgás
  • gyulladásos megbetegedés, fájdalom, műtét, fertőzések
  • egyéb gyógyszerek szedése, melyek hozzáadott cukrot tartalmaznak (például köptetők)
  • hormonális hatás gyermekeknél, terhesség során.

Derítsük ki, mi okozza a hiperglikémiát

Amennyiben magas a vércukorszint, és csak most derült ki, akkor meg kell kezdeni a diabétesz kezelését. Porochnavecz doktornő elmondta, ha már kezelés alatt áll a beteg, akkor ki kell deríteni, hogy mi okozza a problémát. Ehhez a beteg, a diabetológus és a dietetikus közös munkája szükséges. Meg kell találni az okot, hogy vajon az alkalmazott gyógyszer/inzulin, a diéta hibája, vagy a beteg életmódja okozza az eltérést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a hiperglikémia gyakrabban is előfordul a cukorbetegeknél, úgy gyakoribb vércukormérés szükséges (főétkezések előtt és után is másfél órával). Fontos vércukornaplót is vezetni, mert így látjuk az eltéréseket. Ha ez nem vezet eredményre, akkor szöveti cukormonitorozó eszközt célszerű alkalmazni, hogy kiderüljön, hol van a probléma, minek a hatására nő meg a glükózszint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra