Hogyan tud lefogyni egy cukorbeteg?

A diabétesz és a testsúly összefügg: az elhízás okozhat cukorbetegséget, és a cukorbetegség is okozhat elhízást. Bizonyos esetekben a fogyás egyben gyógyulást is eredményezhet!

Hogyan tud lefogyni, aki cukorbeteg?

Az egyes típusú diabéteszre gyakran a hirtelen fogyás hívja fel a figyelmet. A hasnyálmirigy ugyanis nem termel inzulint , amely a szőlőcukor (glükóz) sejtekbe épüléséhez szükséges, ezért a felhasználatlan glükóz a vizelettel ürül, a beteg pedig fogyni kezd. A kezelést követően viszont helyreáll a normál testsúly - és megfelelő étrend mellett nem hízik el a beteg.

A legtöbb kettes típusú cukorbetegséggel diagnosztizált ember ellenben túlsúlyos. Ők ugyanis inzulinrezisztens állapotban vannak, azaz testük (még) képes inzulin előállítására, de a sejtek már nem tudják megfelelően hasznosítani a glükózt, ezért a vércukorszint emelkedik, a hasnyálmirigy pedig még több inzulint termel a probléma megoldására. Sokszor súlycsökkenéssel, egészségesebb étkezéssel, rendszeres mozgással a folyamat visszafordítható.

A cukorbetegséget megelőző prediabétesz ugyan még visszafordítható állapot, azonban komoly odafigyelést követel meg az érintettektől. Fontos tehát időben felismerni a problémát. Korábbi cikkünkben ebben segítettünk.

A villámdiétákat nem a cukorbetegeknek találták ki!

A vércukorszintet egyensúlyban kell tartani, ami a kizárja a koplalást. Fontos alapszabály az is, hogy az inzulinra szoruló diabéteszesek ne hagyjanak ki egyetlen inzulininjekciót sem azért, hogy fogyjanak. Sokan csinálják ezt, mert azt tapasztalják, hogy így csökken a testsúlyuk. Csakhogy ez párhuzamosan nagyon magas vércukorszinthez vezet, ami akár kómát is okozhat, és életfontosságú szervek károsodhatnak. (A fogyás pedig valójában nem zsírból történik, hanem vízvesztés által.)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A diéta fontos kiegészítője a mozgás, legalább heti háromszor-négyszer sportoljunk, diabétesz cukorbetegség túlsúly fogyás fogyókúra egészséges táplálkozás
A diéta fontos kiegészítője a mozgás: legalább heti háromszor-négyszer sportoljunk

A cukorbetegek étrendjének lényege a kiegyensúlyozott szénhidrátfogyasztás. Ez 120-180 gramm szénhidrátot jelent 5-6 étkezésre elosztva. Fontos, hogy a diéta személyre szabott legyen: ebben az endokrinológus-dietetikus lesz a segítségünkre.

A lényeg, hogy egészséges legyen

A cukorbeteg-diéta amúgy nem más, mint a mai tudásunk szerinti legegészségesebb étrend. Kevés telített zsírt és kevés koleszterint tartalmaz, finomított cukrot pedig egyáltalán nem. Mértékkel engedi a gyümölcsöket magas cukortartalmuk miatt. A sovány húsokat viszont ajánlja, hiszen a bennük lévő fehérje nagyon fontos a cukoranyagcsere szempontjából, mert lassítja a glükóz felszívódását.

A finomított szénhidrátokat a cukorbetegeknek kerülniük kell. Olyan élelmiszerek optimálisak számukra, amelyek kis mértékben és elhúzódóan emelik meg a vércukor szintjét, vagyis alacsony a glikémiás indexük (GI). A diéta lényege nem az önsanyargatás, hanem a minőségi életmódváltás.

Mit szabad, és mit nem Ajánlott szénhidrátforrások: teljes kiőrlésű gabonák és ezekből készült lisztek, tészták, kenyerek; a korpa, az útifűmaghéj, a zöldségek, a hüvelyesek,az olajos magvak. A tejtermékek csak mértékkel fogyaszthatóak, mert gyorsan emelik a vércukorszintet. Kerülendő: a cukor, a méz, a növényi szirupok és az ezekkel készült ételek, italok, a fehér pékáruk és tészták, a kukoricás és a burgonyás kenyér, a darák, a zsíros péksütemények, a puffasztott termékek, a burgonya, az aszalt gyümölcsök, a banán, a szőlő, a görögdinnye, a gyümölcslé és az alkoholos italok. A húsok, a halak, a tojás és az olajok nem tartalmaznak szénhidrátot, de ha fogyni szeretnénk, a kalória- és zsírtartalomra is figyelni kell. Minden étkezés tartalmazzon zöldséget, hogy lassítsuk a szénhidrátok felszívódását, és ne legyünk folyton éhesek, és mellőzzük a késztermékek fogyasztását. A teljes kiőrlésű gabonák, a korpák, a magok, a zöldségek és a hüvelyesek segítségünkre lesznek a diétában, mert rostanyagaik nemcsak a vércukorszintet és az inzulinszintet szabályozzák, de az éhségérzetet is csökkentik.

Fontos, hogy elegendő omega-3 zsírsavat fogyasszunk

Rendszeres bevitele fokozza a sejtek inzulinérzékenységét, és segíti a fogyást. Forrásai a tengeri halak, a lenmagolaj, a diófélék és olajaik. A vitaminok közül a D-vitamin a legfontosabb számunkra a fogyókúra szempontjából, mert képes pozitívan befolyásolni az inzulinháztartást. Az ásványi anyagok közül a króm és a cink fokozza az inzulinérzékenységet. Krómot tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a húsok és a sajtok, cinket a húsok, a máj, a tojás és a hüvelyesek.

A diéta fontos kiegészítője a mozgás: legalább heti háromszor-négyszer sportoljunk, ha fogyni szeretnénk. Hasznosabb egy héten többször fél órákat edzeni, mint egyszer-kétszer órákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra