Hogyan tud lefogyni, aki cukorbeteg?
Az egyes típusú diabéteszre gyakran a hirtelen fogyás hívja fel a figyelmet. A hasnyálmirigy ugyanis nem termel inzulint , amely a szőlőcukor (glükóz) sejtekbe épüléséhez szükséges, ezért a felhasználatlan glükóz a vizelettel ürül, a beteg pedig fogyni kezd. A kezelést követően viszont helyreáll a normál testsúly - és megfelelő étrend mellett nem hízik el a beteg.
A legtöbb kettes típusú cukorbetegséggel diagnosztizált ember ellenben túlsúlyos. Ők ugyanis inzulinrezisztens állapotban vannak, azaz testük (még) képes inzulin előállítására, de a sejtek már nem tudják megfelelően hasznosítani a glükózt, ezért a vércukorszint emelkedik, a hasnyálmirigy pedig még több inzulint termel a probléma megoldására. Sokszor súlycsökkenéssel, egészségesebb étkezéssel, rendszeres mozgással a folyamat visszafordítható.
A villámdiétákat nem a cukorbetegeknek találták ki!
A vércukorszintet egyensúlyban kell tartani, ami a kizárja a koplalást. Fontos alapszabály az is, hogy az inzulinra szoruló diabéteszesek ne hagyjanak ki egyetlen inzulininjekciót sem azért, hogy fogyjanak. Sokan csinálják ezt, mert azt tapasztalják, hogy így csökken a testsúlyuk. Csakhogy ez párhuzamosan nagyon magas vércukorszinthez vezet, ami akár kómát is okozhat, és életfontosságú szervek károsodhatnak. (A fogyás pedig valójában nem zsírból történik, hanem vízvesztés által.)
A cukorbetegek étrendjének lényege a kiegyensúlyozott szénhidrátfogyasztás. Ez 120-180 gramm szénhidrátot jelent 5-6 étkezésre elosztva. Fontos, hogy a diéta személyre szabott legyen: ebben az endokrinológus-dietetikus lesz a segítségünkre.
A lényeg, hogy egészséges legyen
A cukorbeteg-diéta amúgy nem más, mint a mai tudásunk szerinti legegészségesebb étrend. Kevés telített zsírt és kevés koleszterint tartalmaz, finomított cukrot pedig egyáltalán nem. Mértékkel engedi a gyümölcsöket magas cukortartalmuk miatt. A sovány húsokat viszont ajánlja, hiszen a bennük lévő fehérje nagyon fontos a cukoranyagcsere szempontjából, mert lassítja a glükóz felszívódását.
A finomított szénhidrátokat a cukorbetegeknek kerülniük kell. Olyan élelmiszerek optimálisak számukra, amelyek kis mértékben és elhúzódóan emelik meg a vércukor szintjét, vagyis alacsony a glikémiás indexük (GI). A diéta lényege nem az önsanyargatás, hanem a minőségi életmódváltás.
Fontos, hogy elegendő omega-3 zsírsavat fogyasszunk
Rendszeres bevitele fokozza a sejtek inzulinérzékenységét, és segíti a fogyást. Forrásai a tengeri halak, a lenmagolaj, a diófélék és olajaik. A vitaminok közül a D-vitamin a legfontosabb számunkra a fogyókúra szempontjából, mert képes pozitívan befolyásolni az inzulinháztartást. Az ásványi anyagok közül a króm és a cink fokozza az inzulinérzékenységet. Krómot tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a húsok és a sajtok, cinket a húsok, a máj, a tojás és a hüvelyesek.
A diéta fontos kiegészítője a mozgás: legalább heti háromszor-négyszer sportoljunk, ha fogyni szeretnénk. Hasznosabb egy héten többször fél órákat edzeni, mint egyszer-kétszer órákat.