Jó-e a zabkása cukorbetegeknek?

A cukorbetegek és az inzulinrezisztensek egészségük érdekében kénytelenek speciális, személyre szabott diétát követni. A reggeli külön fejtörést szokott nekik okozni, ugyanis ekkor nem csak arra kell figyelni, hogy milyen felszívódású ételt is fogyaszt az illető, hanem arra is, hogy laktató legyen, és hosszan energiával lásson el. Sárga Diana dietetikus arról beszél, vajon a zabkása ideális választás-e az említett betegségben szenvedőknek.

A zabpehely - és az abból készült zabkása- sokáig elfeledett ételnek számított, azonban az utóbbi időkben újra nagy népszerűségnek örvend, hiszen egészséges, laktató és számtalan variációban felhasználható. A boltok polcain található zabpelyhet csupán pár percig szükséges főzni, utána jól magába szívja a folyadékot, így gyorsan megpuhul. Az egészséges életmód hívei előszeretettel fogyasztják zabkásaként, hiszen gyümölcsökkel, olajos magvakkal, igazán ízletes reggelit lehet belőle készíteni- természetesen akkor, ha nem eleve ízesített, cukrozott fajtát választunk.

Érdekesség, hogy a zabpehely az egyéb pelyhekkel szemben csak a nevében pehely, mert előállítás során mechanikailag lapítják a zabszemeket, így nem gyorsul a felszívódása. Azonban érdemes tudni, hogy minél inkább feldolgozott formájában vesszük, annál gyorsabban emészthetővé válik - ennek következtében jobban megemelkedik a vércukor szintje. Éppen ezért diabétesz és inzulinrezisztencia esetén lehetőleg minél alacsonyabb feldolgozottságú, nagyobb szemű terméket válasszunk!

Hogyan fogyasszák a cukorbetegek?

A cukorbetegek és inzulinrezisztensek kénytelenek nagy figyelmet fordítani arra, hogy mit is esznek, különösen a szénhidrátok tekintetében, ugyanis ahogy már említettük, minél gyorsabb felszívódású egy szénhidrát, annál inkább megemeli a vércukorszintet. Mivel reggelente a legrosszabb a szervezet inzulin-érzékenysége, ezért ekkor külön tekintettel kell arra lenni, hogy csakis alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasszunk!

A teljes kiőrlésű gabonák , zöldségek kitűnően megfelelnek erre a célra, hiszen összetett szénhidrátok lévén tele vannak rostokkal és fontos ásványi anyagokkal, ráadásul hosszú időn keresztül energiával látják el a szervezetet. Még jobb, ha ezek mellé fehérjék és növényi eredetű zsírok is kerülnek, ugyanis ezek még tovább lassítják a szénhidrátok felszívódását.

Zabpelyhet a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatnak
Zabpelyhet a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatnak

A zabpehely jó oldala, hogy magas rosttartalma miatt, nemcsak, hogy lassan szívódik fel, de megfelelő mennyiségű folyadékkal elfogyasztva hosszú időn keresztül teltségérzetet biztosít. Amennyiben zabkását készít, hatását fokozhatja, ha dúsítja olajos magvakkal . Fontos, ha reggelire szánja, tehéntej helyett használjon vizet, illetve kókusz-vagy mandulatejet, amely szénhidrát tartalmával nem kell számolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel ekkor a legrosszabb a szervezet inzulin-érzékenysége, kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, így a tejet is. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsökre is, így aki a gyümölcsös zabkását kedveli, fogyassza inkább tízórainak vagy uzsonnaként, természetesen a szénhidráttartalommal számolva - mondja Sárga Diana.

Számoljunk az egyéni érzékenységgel is

Habár a zabpehely kiváló reggeli lehet, és megfelelően elkészítve, szénhidráttartalmával számolva a cukorbetegek és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják, ám nem elhanyagolható az egyéni érzékenység kérdése. Mivel minden szervezet más és más, ezért előfordulhat, hogy míg valaki gond nélkül el tudja fogyasztani reggelire, addig valakinek panaszt, magasabb vércukor emelkedést okoz a zabpehely. Ebben az esetben javasolt inkább tízóraira, vagy uzsonnára elkészíteni!

Ezeket együk, ha cukorbetegek vagyunk A finomított élelmiszerekkel (és nem csak a szénhidrátokkal) az a baj, hogy nagyon kevés emésztést kívánnak meg a szervezetünktől, ezért túl gyorsan emelkedik meg a vércukorszintünk. Mit együnk, ha cukorbetegek vagyunk?

Fahéjas zabkása recept

Hozzávalók 1 személyre

  • 25 g ízesítetlen, cukrozatlan zabpehely
  • 50 ml víz
  • 50 ml kókusztej
  • fahéj, reszelt narancshéj
  • xilit

Elkészítés:

A zabpelyhet öntse bele felmelegített vízbe és kókusztejbe, majd hagyja állni pár percig, amíg megszívja magát a zabpehely. Édesítés gyanánt használhat xilitet, ám ha érzékeny rá, akkor ugyanúgy megfelel egyéb természetes vagy mesterséges édesítőszer is. A végén reszeljen hozzá ízlés szerinti mennyiségben fahéjat, narancshéjat is!

Energia-és tápanyagtartalom

Energia: 163 kcal

Fehérje: 5 g

Zsír: 4 g

Szénhidrát: 30 g

Forrás: Életmód Orvosi Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra