Egy nemrég az Endokrinológiai Társaság (JCEM) című orvosi szaklapjában megjelent tanulmány szerint a cukorbetegséggel küzdő betegek között jóval magasabb a halláskárosodások előfordulása, mint a nem cukorbeteg pácienseknél. A tudósok szerint a kutatási eredmények függetlenek a korral járó halláskárosodástól és a környezeti zajártalmaktól.
Az 1995 és 2004 közötti időszakban a halláskárosodások előfordulási aránya több mint duplájára nőtt. Járványtani megfigyelések alapján az is világos, hogy az olyan halláskárosodással összefüggő betegségek, mint a depresszió és a demencia előfordulása is jelentősen emelkedett. A közelmúltban egyes kutatásoknak sikerült kapcsolat kimutatniuk a cukorbetegség és a halláskárosodás között, de ezek az eredmények nem minden esetben voltak meggyőzőek.
"A halláskárosodás és a cukorbetegség kapcsolata erősen vitatott, de sokan hisznek benne, hogy a kórosan magas vércukorszint annyira károsíthatja a belső fülben található vérereket és idegeket, hogy az idővel súlyos halláskárosodáshoz vezethet" - nyilatkozta Chika Horikawa, a japán Niigata Egyetem munkatársa, a mostani kutatás vezetője. "A kutatásunkban részt vett cukorbetegeknél több mint kétszer akkora volt a halláskárosodás előfordulása, mint a cukorbetegség nélkül élőknél."
A mostani tanulmány 13 korábbi kutatás metaanalízisének eredményeképpen született meg. Az esetleges halláskárosodást tisztahang-audiometriával 2kHz-nyi frekvenciahatár mellett mérték fel a tudósok, közel húszezer érintettet vizsgálva. A cukorbetegség és a halláskárosodás előfordulása közötti kapcsolat azok után is megmaradt, hogy a tudósok más tényezőket (kor, nem, zajos lakókörnyezet) is figyelembe vettek.
"Eredményeink alapján világos, mekkora szükség lenne a diabéteszes páciensek hallásvizsgálattal való szűrésére, hiszen ezzel megelőzhetőek lennének az olyan, halláskárosodással is összefüggő betegségek, mint a depresszió és a demencia" - foglalta össze Horikawa.