Mekkora bajt okozhat, ha kihagyunk egy inzulininjekciót?

Nagy felháborodást keltett nemrégiben, hogy az olimpiai bajnok teniszező, Alexander Zverev nem adhatja be magának a pályán inzulininjekcióját, annak ellenére, hogy 1-es típusú cukorbetegségben szenved. De vajon mit okozhat pontosan, ha valaki kihagyja az injekciózást, illetve mire kell figyelni, ha valaki inzulinterápia mellett aktívan, akár profi szinten sportol? Mutatjuk a szakértő véleményét.

Alexander Zverev német teniszező már 3 éves kora óta 1-es típusú cukorbetegséggel küzd, így folyamatos inzulinterápiára szorul. Bár az ATP-tornák alkalmával ebből nem is volt gond, hiszen a pálya szélén, a kispadon intézte el az injekciózást. Ám a francia Roland Garros teniszbajnokságon meggyűlt a baja a szervezőkkel, ugyanis közölték vele, hogy a pályán nem adhatja be magának az életmentő inzulint, mivel az „furán néz ki”, helyette ki kell mennie a mosdóba – olvasható a Cukorbetegközpont az ügy kapcsán kiadott egy közleményében.

A nem túl elfogadó megközelítésen túl ezzel a szabállyal az a legnagyobb baj, hogy a mérkőzés során mindössze két mosdószünet engedélyezett – a sportolónak viszont egy-egy hosszabb meccs alkalmával akár 4-5-ször is ki kellene mennie. Ráadásul – elmondása szerint – a második fordulóban, amikor az inzulint szúrta be magának, rányitottak és közölték vele, hogy csakis orvos adhatja be neki az injekciót. Ezt a teniszező szintén nem értette, hiszen kisgyerek kora óta ő intézi az inzulin beadását. Zverev – érthető módon – igencsak felháborodott a francia szervezők hozzáállásán. Ő ugyanis azon sportolók egyike, aki igazán a szívén viseli az cukorbetegséggel küzdők ügyét. Még egy alapítványt is létrehozott, hogy támogassa és bátorítsa a betegeket.

A gyerekeket pedig biztatni és támogatni szeretném, hogy aktív életmóddal és megfelelő preventív lépések meghozatalával elkerülhetik a diabéteszt” – nyilatkozta korábban az élsportoló.

Cukorbetegség, inzulin, sport

A cukorbetegség egyik kezelési formája az inzulinterápia. 2-es típusú diabétesz esetén ez a beteg állapota függvényében szükséges, ám 1-es típus esetén mindenképpen inzulininjekció alkalmazására van szükség. Az inzulin egy hormon, amely szabályozza a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjét, illetve segíti a vércukor beépülését a sejtekbe. Hiányában a sejtek éheznek, a glükóz pedig felhalmozódik a vérben. Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amely során az immunrendszer tévesen a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit támadja. Emiatt nem vagy csak nagyon kis mennyiségben termelődik inzulin, így a hormont a betegeknek naponta többször is pótolniuk kell.

inzulin, vércukorszintmérő, sportcipő
Ha valaki aktívan sportol, még fokozottabban figyelnie kell a vércukorszintjére. Fotó: Getty Images

A cukorbetegség terápiájának legfontosabb pillérei közé tartozik a rendszeres testmozgás is, mivel ez a többi között segít optimalizálni a vércukorszintet. Ha pedig valaki aktívan – sőt, akár versenyszerűen – sportol, akkor még fokozottabban fontos, hogy optimális tartományban legyenek az értékei. Ugyanis a fokozott fizikai – és lelki – igénybevétel miatt könnyebben kerülhet ki a vércukorszint a referenciatartományból, ez pedig rosszullétekhez vagy akár eszméletvesztéshez is vezethet.

Éppen ezért a sportolóknak nagyon szorosan kell tartaniuk az orvos által meghatározott kezelési tervet, mivel mind a hipoglikémia (kórosan alacsony vércukorszint), mind a hiperglikémia (kórosan magas vércukorszint) nagy problémákat okozhat. A diabetológusok emellett a sűrű vércukormérést is javasolják az edzések és mérkőzések előtt, közben és után is – ha pedig szükséges, természetesen korrigálni is kell az értéket a megfelelő terápiával.

A megfelelő mennyiségű inzulin pótlása azért is fontos, mert ha a vércukorszint 15mmol/l fölé kúszik, akkor nem lehet intenzív mozgáshoz hozzákezdeni: előtte csökkenteni kell a vércukorszintet, vagyis meg kell várni, hogy 12mmol/l vagy annál kevesebb legyen. Fontos tudni, hogy ha a vércukorszint rendkívüli módon megnő (akár a nem megfelelő inzulinterápia miatt), akkor mérgező melléktermékek (ketonok) keletkeznek és halmozódnak fel, és ha ez kezeletlen marad, akkor annak igen komoly következményei is lehetnek (a ketoacidózis életveszélyes is lehet).

A sportolóknak számolniuk kell azzal is, hogy a versenydrukk miatt az olyan hormonok szintje is megemelkedik, mint az adrenalin és a kortizol. Ezek a hormonok pedig erősen befolyásolják a glükóz kibocsátását és csökkentik az inzulin hatásosságát, így ez könnyen a vércukorszint ingadozásához vezet” – magyarázta dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A szakértő hozzátette, hogy a verseny napján általában intenzívebb ellenőrzésre, gyakori vércukormérésre és ha szükséges, az értékeknek megfelelő inzulin adására van szükség. Amikor valaki sportol, fontos figyelembe venni a mozgás időtartamát és intenzitását, valamint az inzulinadás és az étkezés idejét is. Tehát egy igen összetett feladatról van szó, amely minden esetben személyre szabott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hasznos tanácsok inzulinterápián lévő versenysportolóknak

  • Túl alacsony és túl magas vércukorszint esetén ne kezdj neki a mozgásnak!
  • Megfelelően összeállított, speciális diétát kövess, dietetikus segítségével! (Ilyenkor ugyanis – a nagyobb fizikai igénybevétel miatt – nem az általános cukorbeteg-diétát kell követni. A szénhidrát mennyiségét és típusát mindig az adott sporttevékenységhez kell igazítani, így ez minden esetben egyéni.)
  • Versenyek előtt egyeztess diabetológusoddal az inzulinkezelésről!
  • Mindig legyen nálad szőlőcukor, snack, üdítő és glukagoninjekció, hipoglikémia esetére!
  • A verseny napján szorosabban ellenőrizd a vércukorszintedet!

A szakember kiemelte, hogy megfelelő szabályokkal a versenyport és az 1-es típusú cukorbetegség összeegyeztethető. A legfontosabb, hogy a beteg szigorúan tartsa magát a terápiához, valamint szorosan együttműködjön a diabetológusával és dietetikusával – főleg versenyidőszak során.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.