Az erekció feltételei
Az erekció bonyolult folyamat, amelyben szerepet játszanak érrendszeri, hormonális, idegi és pszichés tényezők is. Az érrendszer állapota kulcsfontosságú az erekció létrejöttében és fenntarthatóságában. Erekció hiányában a hímvessző barlangos testeinek (corpus cavernosum) verőerei összehúzódott állapotban vannak, de nemi izgalom hatására falai ellazulnak, így megnő az átmérőjük lehetővé téve a megnövekedett vérmennyiség beáramlását; ezzel létrejön az erekció. Ilyenkor a vénák mechanikailag összenyomódnak, így gátolttá válik a vér elfolyása, s a pénisz merevsége fennmarad. Ebből a nagyon leegyszerűsített folyamatból is látszik, hogy az erek állapotának milyen óriási jelentősége van az erekció létrejöttében és annak megtartásában.
Baljós előjelek
Hazánkban minden nyolcadik férfi érintett potenciazavarban . A tudomány jelenlegi állása szerint a férfiak szexuális zavarai 80 százalékban szervi, 20 százalékban tisztán pszichés eredetűek, a gyakorlatban azonban ezek a problémák keverten jelentkeznek. A szervi eredetű zavarok általában az érrendszert érintik.
Tehát minden olyan tényező, amely károsítja az érfalat, rizikófaktort jelenthet a merevedési zavar vonatkozásában. Ilyen a dohányzás, a drog-, az alkoholfogyasztás és bizonyos betegségek. Ide tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség , a magas koleszterinszint. Számos urológiai probléma is csökkentheti az erekció keménységét. A merevedési zavar ezen betegségek előjeleként is jelentkezhet, vagyis a potenciazavar már jóval az egészségügyi probléma súlyossá válása előtt figyelmeztet a betegség kialakulására, amikor az még könnyebben kezelhető, és a szövődmények megelőzhetők. Hazánkban az érintettek közül sajnos még mindig kevesen fordulnak megfelelő szakorvoshoz, urológushoz, andrológushoz.
Sokan nem is gondolnák, hogy a helyes táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás közvetlenül kihatással van a normális szexuális életre. Ha valaki diabéteszben szenved, még fontosabb a diéta és a rendszeres fizikai aktivitás. A diéta és a testmozgás együttesen erősítik egymást. Tanulmányok igazolják, hogy azok, akik rendszeres testmozgást végeznek, kevésbé hajlamosak a cukorbetegségre, és azok, akik cukorbetegek, de mozognak, jobban tudják kontrollálni vércukorszintjüket.
Az idősebbeknél jelentős mértékben csökkenhet a tesztoszteron-szint, azaz a férfi nemi hormon szintje, ezért cukorbetegségben fokozattan kell figyelni a hormonszint stabilizálására. Mindezek mellett érdemes figyelni arra is, hogy az aktív szexuális élet, mint fizikai aktivitás befolyásolhatja a vércukorszintet, ugyanis heves hormonváltozásokat idézhet elő.
Édes örömök
A cukorbetegség népbetegség. A betegségben szenvedőknél felléphet polineuropátia (sokidegkárosodás), tehát károsodás éri az ereket és az idegeket.
A cukorbetegek körében négyszer nagyobb a merevedési zavar (erektilis diszfunkció) kialakulásának veszélye az átlag populációhoz képest. Minél hosszabb ideje áll fenn a cukorbetegség, annál nagyobb az esély, hogy idővel jelentkeznek bizonyos merevedési problémák. A cukorbetegek merevedési problémái kétség kívül nehezebben kezelhetők, mint a betegségben nem szenvedőké. A vércukorszintet megfelelő diétával, életmódváltozással, vagy gyógyszeres kezeléssel lehet normális szinten tartani.
Az eredményes kezelés alapja a vércukorszint beállítása és karbantartása. A merevedési probléma megelőzhető, vagy a rosszabbodása meggátolható, a vércukorszint megfelelő mérésével, és normál értéken tartásával. A merevedési zavarral küszködő cukorbetegek szexuális életének egészséges megtartására manapság már több lehetőség is kínálkozik. A merevedési zavarokra elérhetők szájon át szedhető tabletták. Ezek az átlag populációnál 80 százalékos hatékonyságot mutatnak, míg a cukorbetegeknél ez a szám 60-65 százalék.
Létezik injekciós kezelés, amely a barlangos testek működésére hat, elérhető a vákuumkezelés , de bizonyos estekben javasolt a műtéti eljárás, amely a vénás vér "elszökésének" meggátolására irányul. Továbbá szakember javasolhatja még a pénisz-protézist is. Az előzmények ismeretében minden esetben a szakember dönt a megfelelő kezelésről. Szerencsére a ma rendelkezésre álló terápiáknak köszönhetően egyre nagyobb számban kapnak megnyugtató megoldást a betegek problémáikra.
A témáról további részleteket olvashat Potenciazavar rovatunkban.