Mi a gesztációs diabétesz?

Ismertebb nevén terhességi cukorbetegségnek is hívják. Azoknál a terhes nőknél is kialakulhat, akik teljesen egészségesek. Az anyára és a magzatra is egyaránt nagyon veszélyes, így kezelése elengedhetetlen. Mi a teendő, ha gesztációs diabéteszt diagnosztizálnak nálunk?

Mikor beszélünk gesztációs diabéteszről?

A terhesség fokozza a cukorbetegségre való hajlamot, így a várandósság 24. és 28. terhességi hét között terheléses vércukorvizsgálatot végeznek. Ha a mért érték 7,8 mmol/l-nél magasabb, akkor terhességi diabéteszről van szó. Akárcsak a cukorbetegségnél, előfordulása sajnos egyre növekszik, a nők 4-8 százalékát is érintheti.

Mitől alakulhat ki?

A terhességi cukorbetegség kialakulásának hátterében a hormonális változások állnak: a méhlepényben termelődő hormonok csökkentik a szervezetben lévő inzulin hatását, így átmeneti inzulinrezisztencia jön létre. Emellett számos tényező hajlamosítja a kismamát a betegség kialakulására.

Egyértelműen veszélyt jelent a helytelen életmód, különösen az elhízás . De a betegségre hajlamosít a genetika, valamint egyes immunológiai folyamatok is. A már kialakult inzulinrezisztencia és a PCOS esetén is gyakoribb ez a jelenség. Problémát okozhat még a többszörös vetélés, a méhen belüli elhalás is, valamint, ha 35 év felett vállalunk gyermeket.

Gesztációs diabétesz esetén nagyon fontos a folyamatos vércukorszint-mérés!

Miért veszélyes a gesztációs diabétesz?

A betegség szűrése azért nagyon fontos, mivel nem csak az anyára, hanem a magzatra is kihatással van. Ha nem kezelik a terhességi diabéteszt , az újszülött jellemzően nagy súllyal jön a világra, gyakrabban születhet fejlődési rendellenességgel, és sokkal nehezebben szokhat hozzá az önálló élethez. Ilyenkor a babákat még intenzívebb megfigyelés alatt tartják, gyakran mérik a vércukorszintjüket. A cukorbetegségre való hajlamuk is magasabb lesz. Születésük során, nagy súlyuk miatt gyakrabban akadhatnak be a szülőcsatornába, illetve a sebgyógyulás is lassabb, a fertőzésveszély pedig magasabb lesz.

5+1 gyógynövény cukorbetegségre A természetben sok olyan gyógynövény található, amelyek segítenek szabályozni az anyagcsere folyamatokat és csökkenteni a vércukorszintet. Nézzük, milyen gyógyteákat fogyaszthatunk kiegészítő terápiaként.

Mi a teendő, ha gesztációs diabéteszt diagnosztizálnak?

Az első, és legfontosabb teendő, hogy a kismama betartsa a kezelési szabályokat! Ez általában a megfelelő és szigorú étrend betartásából és a folyamatos vércukorszint-ellenőrzésből áll. Az étrendet érdemes orvossal, dietetikussal összeállítani, a vércukorszintet pedig 3-5 alkalommal elvégezni naponta. A megfelelő vércukorszint az alábbiak szerint alakul:

- Étkezés előtt: 3,5-5,4 mmol/l

- Étkezés után 1 órával: < 7,0 mmol/l

- Étkezés után 2 órával: < 6,1 mmol/l

Az étrendünkre különösen érdemes odafigyelni, minél többfajta élelmiszert felhasználni, változatosan étkezni. A cukorbetegeknek ajánlott élelmiszereket kell alapul venni, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát fogyasztani, ezt pedig kiegészíthetjük sovány húsokkal, halakkal, tejtermékekkel, kisebb mennyiségben pedig olajos magvakkal és hüvelyesekkel is. Ahhoz, hogy a vércukor ne ingadozzon napi ötször, kisebb adagokban kell étkezni. Előfordulhat, hogy a betegnek inzulinos kezelést írnak elő, ez akkor történhet meg, ha a diéta kevésnek bizonyul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, az Észak-Dunántúlon azonban délelőtt még vékonyabb, szakadozottabb lehet a felhőzet, így ott némi szűrt napsütés előfordulhat. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső, a csapadéknak északnyugaton a legkisebb az esélye. Többfelé újra megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra