Alacsony vércukorszintről, avagy hipoglikémiáról abban az esetben beszélhetünk, ha a vércukorszint 3 mmol/liter alatti. Mint az a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) keddi Facebook-bejegyzésében olvasható, az állapotra a többi között olyan tünetek figyelmeztethetnek, mint a hideg verejtékezés, látászavarok, kézremegés, erős éhségérzet, beszédzavarok és akár zavart, agresszív viselkedés, sápadtság, fejfájás, gyengeség. Ha nem kezelik időben, a hipoglikémia eszméletvesztéshez és kómához vezethet.
A felsorolt tünetek miatt a probléma könnyen összetéveszthető lehet a részegséggel. Segítség nélkül azonban az érintett nagy bajba kerülhet ilyenkor, ezért az említett panaszok esetén mindig gondolni kell arra, hogy talán cukorbeteg, nem pedig sokat ivott. Árulkodó jel, ha szúrásnyomok láthatók a hasán és az ujjbegyén, illetve inzulinpumpát, inzulin beadására alkalmas tollt, valamint vércukormérő eszközt találunk nála. Sok diabéteszes hord a csuklóján a betegségről és annak típusáról tájékoztató karkötőt vagy tetoválást is, esetleg kártyát a pénztárcájában.
Amennyiben a beteg eszméleténél van és képes önállóan enni, inni, akkor adjunk neki gyorsan felszívódó cukrot tartalmazó élelmiszert. Ez lehet például cukros gyümölcslé, üdítő, szőlőcukor, kockacukor. Miután jobban lett, adjunk neki lassabban felszívódó szénhidrátot is: háztartási kekszet, zsemlét, ropit.
Ha viszont nincs az eszméleténél, akkor azonnal hívni kell a mentőket, jelezve a mentésirányításnak, hogy cukorbetegről van szó. Egyben ellenőrizzük, hogy van-e a beteg holmijai között glukagon injekció – jellemzően egy narancssárga dobozt kell keresni. Az injekciót a tű légtelenítése után a beteg combjába kell beszúrni, majd beadni neki a tartalmát. A mentő kiérkezéséig maradjunk vele, figyeljünk rá, hogy ne sérüljön meg, ne nyelje le a nyelvét.