Nem ismerjük fel a cukorbetegséget

Több százezernyi ember él úgy, hogy nem is tudja, hogy cukorbeteg, derült ki az NHS brit egészségügyi szakszolgálat adataiból. Az emberek legtöbbje ugyanis nem tudja levonni a következtetéseket a tünetekből: ezek a fogyás, lassabb sebgyógyulás, zavaros látás, szomjúság, gyakori vécéhasználat és fáradtság.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO felmérései szerint minden századik ember tudja csak felsorolni a cukorbetegség tüneteit , miközben a világ felnőtt lakosságának 9 százaléka a szenved a betegségtől. 2012-ben mintegy 370 millió cukorbeteget tartottak számon a világon, közülük 5 millióan haltak meg a cukorbetegség, illetve annak szövődményei miatt.

A becslések szerint az emberek 90 százaléka szenved a 2-típusú cukorbetegség valamilyen fokozatától. Ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint ahhoz, hogy a vércukrot normális szinten tarthassa a szervezet. A ritkább, egyes típusú, más néven fiatalkori cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy egyáltalán nem termel inzulint.

A cukorbetegség 10 figyelmeztető tünete A cukorbetegség tünetei között szerepelhet a szomjúság, a hirtelen fogyás, a zsibbadó végtagok és a lassan gyógyuló sebek. Ismerjük meg a cukorbetegség 10 figyelmeztető tünetét! A brit Stephensons cég legújabb felméréséből azonban kiderült, hogy a megkérdezettek mintegy 80 százalékának eszébe sem jut a megmagyarázatlan fogyásról, hogy az a cukorbetegségre utalhat, sőt, minden harmadik ember a hízást tartja a betegség jelének, valószínűleg azért, mert az elhízás és a diabétesz fogalma erősen összekapcsolódik. Az elhízás azonban nem tünete, hanem kockázati tényezője a betegségnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A leggyakoribb tünet a túlzott mértékű szomjúság

A leggyakoribb tünet a túlzott mértékű szomjúság A leggyakoribb tünet a túlzott mértékű szomjúság, ezt csak a férfiak fele, illetve a nők kétharmada köti össze a cukorbetegséggel. A férfiak érdekes módon azt sem veszik észre, hogy gond lehet, ha gyakrabban kell vécére járniuk - mindezt azonban a nők többsége aggasztó jelként érzékeli.

Leginkább az 55 év felettiek, a legkevésbé a 18-24 éves korosztály tagjai képesek azonosítani a cukorbetegség jeleit : a lassabb sebgyógyulást, illetve a rosszabb, elmosódott látást a megkérdezettek legtöbbje figyelmen kívül hagyta.

Mindez azért is aggasztó, mert a kezeletlen cukorbetegség számos komplikációval járhat: évente 7 ezer ember veszíti el végtagját (elsősorban lábát) a diabétesz következtében, ráadásul a cukorbetegekneknél nagyobb eséllyel is alakul ki a stroke , a szívroham , valamint nagy eséllyel alakulhat ki neuropátia, retinopátia, vesekárosodás, bőrprobléma és halláskárosodás is.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra