A szingapúri Nanyang Technological University (NTU) tudósai kifejlesztettek egy „sebtapaszt” a test biomarkereinek mérésére. – írja a News Medical Life Sciences. A bőrre tapasztható eszköz az izzadságon keresztül jelezhet betegségeket, megnyitva az utat egy új, nem invazív és hatékony diagnosztikai módszer előtt a betegek számára.
Az emberi verejték számos olyan elemet tartalmaz, amelyek ideálisak a betegek mindennapjaiban szükséges mérések elvégzéséhez. A cukorbetegek például általában ujjbegyszúrásos tesztet használnak vércukorszintjük önellenőrzésére. Ehhez meg kell szúrniuk az ujukat, majd a kiserkenő vércseppből egy hordozható vércukormérő segítségével kiderül aktuális vércukorszintjük. Ugyan manapság elterjedt alternatív megoldásként a karra ragasztható monitorozó eszközök használata, ezek azonban rendkívül drágák.
A mikrolézer folyadékkristályos cseppekbe zárásával és a folyadék lágy, hidrogél filmbe ágyazásával az NTU csapata egy kompakt és rugalmas, fényalapú érzékelő eszközt hozott létre – amely rendkívül pontos biomarkerleolvasást biztosít. Amikor a verejték kölcsönhatásba lép a felülettel, a mikrolézerek által kibocsátott fény mennyisége a jelen lévő biomarkerek (például vércukor) koncentrációjától függően változik.
Chen Yu-Cheng nanyangi adjunktus, az EEE Iskola és az NTU Bioeszközök és Bioinformatikai Központ igazgatója elmondta: "innovációnk nem invazív (tűszúrásmentes), gyors és hatékony módszert jelent a cukorbetegek egészségi állapotának megfigyelésére. A mikrolézer és a puha hidrogél film kombinálásával bebizonyítottuk, hogy egy hordható lézer megvalósítható módszer, amely kellemesebb egészségügyi monitorozási élményt nyújthat a betegek számára."
Az NTU kutatócsoportja azt mondta, hogy innovációjuk támogatja az egészségügyi ellátást Szingapúrban és világszerte is, ahol a cukorbetegség egyre gyakoribb. Szingapúrban több mint 400 ezer szingapúri él a betegséggel, számuk az előrejelzések szerint 2050-re meghaladja az egymilliót.
A kísérletek során sikeresen mérték a verejték glükóz-, laktát- és karbamidszintjének apró ingadozásait, egészen 0,001 milliméterig, ami 100-szor jobb, mint a jelenlegi hasonló technológia. Dr. Lin Chun-Hsien, a tajvani Nemzeti Tajvani Egyetemi Kórház orvosa független szakértőként a következőket mondta: "A cukorbetegeknek gyakran ellenőrizniük kell vércukorszintjüket biztonságuk, például a hipoglikémia elkerülése érdekében. Endokrinológusként gyakran találkozom olyan betegekkel, akik félnek a fájdalomtól és a vértől az ujjszúrásos teszt használata esetén. Ez a módszer jóval kényelmesebb és hatékonyabb a betegek vércukorszintjének monitorozására, ráadásul más biomarkereket is képes mérni, ami több egészségügyi információt szolgáltat mind a betegek, mind az orvosok számára."