Ahogy már korábban is megírtuk , Magyarországon mintegy 4 ezer család nevel 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket, felnőttként pedig ennél is többen élnek ezzel a betegséggel. Az 1-es típusú diabétesz abban különbözik a 2-es típustól, hogy az előbbi nem megelőzhető. Bármelyik családban előfordulhat, ráadásul folyamatos készenlétet és komoly anyagi kiadást jelent az érintetteknek. Ezért 2020 januárjától jelentős támogatást nyújtanak az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő családoknak és a cukorbeteg felnőtteknek egyaránt.
Így segítik a cukorbetegeket
A támogatási csomag egyik legjelentősebb eleme, hogy a gyermekeknek 98, a felnőtteknek pedig 80 százalékos normatív támogatás jár a legkorszerűbb technológiákra, például a szöveti szenzorokra, az ehhez tartozó távadókra és az inzulinpumpára. Ezek az eszközök az elmúlt évtized innovációi: az inzulinpumpa folyamatosan adagolja az inzulint, így segít megtartani a vércukorszint egyensúlyát, a szöveti cukor mérésére szolgáló szenzor pedig az eddigi pontszerű mérések helyett folyamatos görbét ad, így pontosabban beállítható a diéta - a szülő ráadásul értesítést is kap a vércukorszint változásáról.
A hosszú távú cél, hogy a diabéteszes gyerekek az egészséges társaikhoz hasonlóan minél kevesebb megkötéssel, szabadon élhessék az életüket - emelte ki Tóth-Heyn Péter diabetológus. Ha megelőzzük, hogy ezeknek a gyerekeknek felnőtt korukban diabéteszes szövődményeik alakuljanak ki, akkor azzal jelentős megtakarítást tud elérni az egészségügy, tehát megtérülő beruházásról van szó - hangsúlyozta a szakember.
A program ezek mellett 100 millió forintos pályázati forrással támogatja az 1-es típusú cukorbetegséggel élők érdekében munkát végző civil szervezeteket, a diabetológiai centrumok fejlesztésére pedig 500 millió forintot különítettek el.