Az év végi maradványokból összesen 2,9 milliárd forint pluszforrásokhoz jutnak az egészségügyi intézmények. A gyermekek ellátása érdekében mintegy 300 millió forintot kapnak az oktatási intézményekben fontos egészségfejlesztő és felvilágosító munkát végező iskola-egészségügyi szolgálatok. Emellett a betegszállítók, valamint az otthonápolásban résztvevők is részesülnek a pluszforrásból.
Az országos gyógyintézetek, illetve a négy orvostudományi egyetem egyenként 50-50 millió forintos támogatást, a speciális gerincstabilizáló műtéteket végző kórházak pedig 120 millió forintos kiegészítést kapnak, így összesen 870 millió forintos pluszforrás érkezik a progresszivitás legmagasabb szintjén álló intézményekhez. Ezeken kívül a rehabilitációs szakma támogatására 100 millió forintos többletet adnak az érintett intézeteknek. Az átutalásokat már szerdán megkezdték.
Jövőre a cukorbetegeket is támogatják
Magyarországon mintegy 4000 család nevel 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket, felnőttként pedig ennél is többen élnek ezzel a betegséggel. Az 1-es típusú diabétesz abban különbözik a 2-es típustól, hogy az előbbi nem megelőzhető. Bármelyik családban előfordulhat, ami folyamatos készenlétet és komoly anyagi kiadást is jelent az érintettek számára - ismertette Novák Katalin, az Emmi család- és ifjúságügyért felelős államtitkára.
Az érintettek vércukor-egyensúlyát segítő eszközök támogatása is jelentősen nő és szélesebb kör számára válik elérhetővé a jövőben. A szöveti cukor mérésére szolgáló szenzor támogatása normatívvá válik, ami a gyermekek és a nappali tagozatos tanulók esetében 98, a felnőttek esetében pedig 80 százalékos kedvezményt jelent. De ugyanilyen mértékben nő a vércukorszint egyensúlyát segíteni hivatott inzulinpumpa és az ahhoz tartozó szerelékek támogatása is - tette hozzá.
Ezek mellett bővítik a gyermekek otthongondozási díjához (gyod) és az ápolási díjhoz való hozzájutás feltételeit, így indokolt esetben az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő szülő is részesülhet ilyen juttatásban a jövőben.