A kis létszámú kutatás, amelyet Mitra Tavakoli vezetett, a szemlencsét egy újonnan kifejlesztett biomikroszkóppal vizsgálta meg. A műszer beavatkozás nélkül méri meg az úgynevezett késői glikációs végtermékek (AGEs) koncentrációját a szervezetben - olvasható a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő hírportálon. Ha az AGEs mennyisége nő, az sokféle betegség, köztük a cukorbetegség egyik szövődményének, a szemidegkárosodásnak a kialakulásában játszik szerepet.
A prediabétesz is kiszűrhető így
Az úttörő jellegű kutatásba összesen 40 hasonló korú alanyt vontak be. A résztvevők fele 2-es típusú diabéteszben szenvedett, a többiek azonban egészségesek voltak. Az alanyok átfogó egészségügyi vizsgálatokon estek át, többek között biomikroszkópos szemlencsevizsgálaton is. Ennek során a szemlencsére egy kék fénynyalábot irányítottak, majd megmérték a visszavert zöld fényben az úgynevezett autofloreszcenciát, ami jelezte az AGEs koncentrációját. Az autofluoreszcencia a szövet vagy a sejt saját molekuláiból származó háttérfluoreszkálás, ami leggyakrabban a vizsgált szövet bizonyos fehérjéiből származik.
A szakemberek azt látták, hogy a diabéteszes résztvevők szervezetében lényegesen magasabb volt az AGEs szintje, valamint azoknál is, akiknél prediabéteszt állapítottak meg. Ez a cukorbetegség előtti állapot, amikor a vércukor már magasabb a normálisnál, de még nem éri el a kóros szintet. Ezt az állapotot a cukorbetegség előszobájának is nevezik.
A korai felismerés a kulcs
Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy akár tíz év is eltelhet a prediabétesz diagnózisa és a 2-es típusú cukorbetegség jelentkezése között, ezért a korai felismeréssel és kezeléssel megakadályozható a diabétesz kialakulása. "Ugyan szükség van még nagyobb léptékű és hosszabb távú klinikai vizsgálatokra is, hogy az első eredményeket megerősítsük, az új vizsgálat a korai felismerés és a kezelések nyomon követésének jó eszköze lehet" - mondta a kutatás vezetője.