Terhességi cukorbetegség: kiújul, ha ismét gyermeket várok?

Terhességi diabétesz sok várandós nőnél kialakul, jellemzően a második-harmadik trimeszterben. Bár a szülést követően sok esetben rendeződik a kismama anyagcseréje, a zavar a következő várandósságok során is visszatérhet.

„A hormonális változások és az inzulinérzékenység csökkenése miatt a babavárás idején akár három-négyszeresére is emelkedhet az inzulinszükséglet. Amennyiben ezt a fokozott inzulinigényt a szervezet nem tudja kielégíteni, akkor a vércukorszint megemelkedik, terhességi diabétesz alakul ki” – mondta el dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, terhességi specialistája. Kezelés nélkül az állapot súlyos kockázatot jelent mind az anyára, mind a magzatra nézve. Fontos továbbá, hogy terhességi cukorbetegség esetén az anya és gyermeke esetében is fokozott a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázata.

terhességi cukorbetegség, gesztációs diabétesz, vérukorszintmérés
A terhességi cukorbetegséget feltétlenül kezelni kell a szövődmények megelőzése érdekében. Fotó: Getty Images

Amint tehát fény derül az anyagcserezavarra, szigorú diétát és szükség esetén inzulinkezelést írnak elő a kismamának. Emellett az életmódterápia részeként rendszeres mozgást is be kell iktatnia hétköznapjaiba.

Kiket veszélyeztet a terhességi diabétesz?

A 35 évnél idősebb anyai életkor, asszisztált reprodukció, 30 feletti testtömegindex (BMI) egyaránt kockázati tényező. Ugyancsak nagyobb valószínűséggel alakul ki terhességi cukorbetegség, ha a várandósságot megelőzően már fennállt inzulinrezisztencia, vagy ha a családi kórtörténetben szerepel a cukorbetegség. Azoknál a kismamáknál is magasabb a rizikó, akiknél előző várandósságuk során jelentkezett gesztációs diabétesz. A szakirodalmi adatok alapján az érintett nők körülbelül 50-73 százalékánál alakul ki ismételten terhességi diabétesz. Klinikai vizsgálatok szerint azoknál a nőknél, akiknél korábban terhességi cukorbetegséget diagnosztizáltak, a magasabb terhesség előtti testtömegindex, a terhesség korai szakaszában mért magasabb éhgyomri vércukorszint, illetve az előző gyermekük 4000 grammnál nagyobb születési súlya egyaránt összefüggésbe hozható a betegség kiújulásának kockázatával.

„Ha tudomásunk van róla, hogy a gesztációs diabétesz a korábbi várandósság alatt már fennállt, akkor a jelen terhesség korai szakaszában, már a 10-12. héten elküldjük terheléses vércukorvizsgálatra a kismamát. Ha ez nem mutat kóros értékeket, akkor a vizsgálatot a második trimeszterben, a 24-28. hét között is megismételjük” – mutatott rá dr. Porochnavecz Marietta. Hozzátette, az érintett kismamáknak azt tanácsolják, hogy a szülést követően is folytassák az egészséges életmódot, hogy a jövőbeli terhességek során megelőzzék a terhességi és későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. A testsúly optimalizálása, az egészséges, változatos táplálkozás és a rendszeres mozgás segítségével sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatot. A szülést követően hat-tíz héttel és egy évvel később, majd kétévente javasolt a terheléses vércukorvizsgálat megismétlése.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.