A cukorbetegség egyike a leggyakoribb anyagcsere-rendellenességeknek, Magyarországon a betegszám már megközelíti az egymilliót, vagyis minden tizedik lakos szenved tőle. Alig van már család, amelyet valamilyen módon ne érintene ez a betegség, az emberek fejében mégis sok tévhit él a diabétesszel kapcsolatosan. Összegyűjtöttünk néhányat ezek közül!
1. tévhit: Minden cukorbeteg inzulinpótlásra szorul
Fontos különbséget tenni a cukorbetegség két típusa között. Az egyes típus leegyszerűsítve azt jelenti, hogy testünk nem termel megfelelő mennyiségű inzulint, míg a kettes típus esetén termelődik ugyan, a szervezet mégsem tudja hatékonyan felhasználni. Míg minden egyes típusú cukorbetegnek szüksége van inzulininjekciókra, addig a kettes típusúaknak csak mintegy 30 százaléka igényel csak ilyen kezelést. Utóbbiaknál gyógyszerekkel is lehetséges növelni a szervezet inzulinválaszát, valamint csökkenteni a vér cukortartalmát.
2. tévhit: A cukorbetegnek tilos szénhidrátot fogyasztani
Való igaz, hogy a cukorbetegeknek nagyon oda kell figyelniük a táplálkozásukra, ez azonban nem jelenti, hogy minden szénhidráttól el vannak tiltva. Fontos, hogy a diagnózist követően a beteg konzultáljon egy dietetikussal, aki segíthet összeállítani a megfelelő étrendet. Bár a cukorfogyasztást tényleg minimálisra kell csökkenteni, a hangsúly minden étkezés esetén a megfelelő arányok betartásán kell legyen.
A szénhidrátok közül érdemes a rostban gazdag fajtákat választani: például krumplit, babot, lencsét vagy sütőtököt. Táblázatokat böngészni és számolgatni főleg csak az első hónapokban kell, a legtöbb cukorbeteg viszonylag hamar megtanulja, hogy miből mennyit ehet. Sokaknál ez a betegség egyfajta gasztronómiai megújulással jár, hiszen korábban nem ismert összetevőket, illetve új főzési módokat is kénytelenek használni.
3. tévhit: Csak az elhízott embereket érinti
A 2-es típusú cukorbetegség esetén a testsúly az egyik elsődleges kockázati tényező, mégsem csupán a túlsúlyos embereket érinti. A Harvard Medical School statisztikái szerint például a kettes típusú cukorbetegek 15 százaléka normális testsúlyú . Persze a súlytöbblet jelentősen megnöveli a diabétesz kialakulásának esélyét, sok más betegségével egyetemben.
4. tévhit: "Nem vagyok cukorbeteg, hisz nincs semmi panaszom"
A cukorbetegek pontos számát éppen azért nehéz megállapítani, mert sokan nem tudnak az érintettségükről: a cukorbetegség ugyanis a legtöbb esetben semmilyen specifikus tünettel nem jár. A kimerültség, gyakoribb mosdóhasználat vagy a falásrohamok mögött gyakorlatilag bármilyen betegség állhat, sokan pedig egyszerű túlhajszoltsággal vagy stresszel magyarázzák azt. Ha a panaszok tartósan fennállnak, mindenképp forduljunk vele orvoshoz, életmódváltás és megfelelő kezelés hiányában ugyanis a betegség komoly szövődményekkel járhat.
5. tévhit: A diabétesz ártalmatlan betegség
Bár tünetei nagyrészt enyhébbek és veszélytelennek tűnnek, a cukorbetegségnek hosszú távon komoly kockázatai vannak. A szem ideghártyájának károsodása fokozatos látásromlást eredményezhet, károsodhat a vese, potenciazavarok, szív- és érrendszeri megbetegedések és agyér-betegségek is kísérhetik a kezeletlen cukorbetegséget. Ezért fontos, hogy a betegséget komolyan vegyük és minden esetben betartsuk az orvos utasításait.