A floridai University of Miami kutatói ugyanis Sylvia Daunert vezetésével arról számoltak be: jól haladnak az olyan szenzorok kifejlesztésével, amelyek révén a vércukorszintet folyamatosan lehet mérni vérmintavételezés nélkül, az eredményeket pedig okostelefonon is meg lehet jeleníteni.
Manapság a cukorbetegek azért, hogy vércukorszintjüket normális keretek között tudják tartani, egy olyan készüléket használnak, amely az ujjból vett vérminta értékeit vizsgálja. Mindezt a helyzetet - mondják a kutatók - két szempontból is lehet javítani.
"Jelenleg nincs olyan elérhető készülék, amely hosszú időn át tudja mérni a glükózszintet. Az általunk tervezett glükóz-érzékelő peptidek pont ezt teszik lehetővé" - nyilatkozta Daunert.
A kutatók első lépésben úgy módosítottak egy fehérjét, hogy nagyon szorosan tudjon kapcsolódni a glükózmolekulához, majd fluoreszkálóvá tették. A fehérjemolekula képes jelet is kibocsátani, amikor kapcsolódik a glükózrészecskéhez: az izzás gyengül, a protein maga pedig elsötétül. Az izzás erősségét egy hordozható mérőkészülékkel lehet mérni, az eredményt pedig wireless kapcsolattal továbbítani lehet egy okostelefonra vagy egyenesen a cloudba.
Manapság a cukorbetegek inzulinpumpákat viselnek, amelyek inzulin mennyiségét .
A készülék piacra kerülésével kapcsolatban nincsenek pontos adatok, de Daunert és csoportja derűlátó. "Első körben in vivo vizsgálatokat kell folytatnunk állatokkal, majd emberekkel, majd engedélyt kell kérnünk az FDA-tól" - nyilatkozta a kutató, majd hozzátette: összességében úgy véli, a bioszenzorok öt év múlva már a polcokon lehetnek.