A humán papillomavírusnak több mint száz típusa van, és ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. Sőt azt is tudjuk, hogy a méhnyakrákok mintegy 70 százalékáért a humán papillomavírusok közül kettő típus, a 16-os és a 18-as tehető felelőssé. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd.
A statisztikai adatok szerint évente mintegy 1500 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, illetve 500 nő meg is hal ebben a betegségben, szintén évente. A betegséget nagyon jól lehet gyógyítani, ha még időben felismerik, de a legjobb lenne megelőzni a bajt.
A 2014-ben bevezetett HPV elleni önkéntes védőoltást első alkalommal azok a lányok kapták meg iskolai kampányoltás keretében, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályát a 2014/2015-ös tanévben végezték. A védőoltásról szól az a videó, amelyet ÁNTSZ-OEFI Egészségkommunikációs Központja (Egészség.hu) készített.
A HPV elleni védőoltás nem kötelező. Ugyanakkor fontos mérlegelni azokat az érveket, amelyek az egészség védelme, a betegség megelőzése mellett szólnak. A vakcina éveken keresztül jelentős védelmet nyújt a HPV-fertőzés következtében kialakuló méhnyakrák ellen.