A rák a legijesztőbb betegségeink közé tartozik. Ráadásul nem is egy konkrét okból kiinduló betegségről van szó, hanem olyan állapotról, ami sejtszintű változásokból áll össze. Fertőzések, ételek, alkohol, sőt, akár a napsugárzás hatása is lehet hátterében.
Összegyűjtöttünk 9+3 tippet, ami segíthet elkerülni a rákot!
1. Törekedjünk az egészséges testsúlyra
Az egészséges testsúly életkorunktól legalább annyira függ, mint magasságunktól. Általában a 20-25 közötti BMI értéket kell szem előtt tartanunk.
2. Mozogjunk többet
A testmozgás nem csak a szívnek tesz jót, hanem a rák esélyét is csökkenti. A napi legalább fél órás fizikai aktivitás mindenkinek ajánlott.
3. Együnk több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű ételeket
Ezek az ételek könnyen fellelhetőek és nem túl drágák. Mivel rostban gazdagok, ezért csökkentik a vastagbélrák kialakulásának esélyét is.
4. Együnk kevesebb zsírt és cukrot
A kevesebb, néha több, főleg amikor a cukorról és a zsírról beszélünk. Igyekezzünk mértékkel fogyasztani őket.
5. Együnk kevesebb vörös húst
A fejlődő világ nagy részében és a jóléti társadalmak fiatalabb generációja közül – például Európában, Amerikában és Ausztráliában – sokan úgy hiszik, hogy sok húst enni egészséges. Ezzel ellentétben érdemes kevesebb és sokkal jobb minőségű húst enni.
6. Igyunk kevesebb alkoholt
Az alkoholfogyasztás a száj- és torokrák kialakulásának egyik nagy kockázati faktora. Emellett a túlzott alkoholfogyasztás önmagában is káros szervezetünkre.
7. Fogyasszunk kevesebb sót
Lehetőség szerint ételeinket kevés sóval főzzük meg. Valamint ne csak azt figyeljük, hogy mennyire sózzuk ételünket, hanem azt is, hogy a pékárukban, a húskészítményekben vagy margarinokban mennyi hozzáadott só van.
8. Kerüljük az étrend-kiegészítőket
Szakember ajánlása nélkül, ne szedjünk feleslegesen, túl nagy mennyiségben étrend-kiegészítőket. Az a legjobb megoldás, ha akkor szedjük őket, ha a dietetikus vagy a háziorvos ezt tanácsolja.
9. A szoptatás kifejezetten hasznos
A szoptatás csökkenti egyes rákfajták kialakulásának kockázatát. A legtöbb országban a közegészségügyi javaslatok között is szerepel, hogy lehetőség szerint a kismamák szoptassanak.