A méhek és kutyák hamarabb felismerhetik a rákot, mint a gépek?

A rákos megbetegedések diagnózisa fontos, hogy a lehető leghamarabb világossá váljon az orvos és a páciens számára is, főleg a túlélési esélyek miatt. Lehet, hogy a jövőben méhek és kutyák is szerepe is kiemelkedhet ebben?

A Michigani Állami Egyetem kutatói nemrégiben megállapították, hogy a méhek "szaglása" elég érzékeny ahhoz, hogy azonosítsa a rák kémiai szagát. – írja cikkében a Learning English.

A méhek ugyanis érzékelik a környezetükben lévő vegyi anyagokat, a fejükön lévő antennáik segítségével, amelyek "orrként" szolgálnak a szagok érzékelésére. A kutatók egy múlt hónapban közzétett tanulmányban azt írták, hogy a mézelő méhek képesek kiszimatolni a tüdőrákot a beteg lélegzetéből.

Amikor valamilyen rák nő a testünkben, a lélegzetünk valójában megváltozik, és ezt a mézelő méhek képesek felismerni. Fotó: Getty Images
Amikor valamilyen rák nő a testünkben, a lélegzetünk valójában megváltozik, és ezt a mézelő méhek képesek felismerni. Fotó: Getty Images

Debajit Saha a Michigani Állami Egyetem orvosbiológiai mérnöki adjunktusa. Tagja volt annak a csapatnak, amely közzétette a kutatást. "Míg a mi világunk vizuális, addig a rovarok világa a szagláson alapul, így kiemelkedően jó!" - mondta Saha. "Elég sok tanulmány létezik, amely azt mutatja, hogy amikor valamilyen rák nő a testünkben, a lélegzetünk valójában megváltozik. Kutatásaink azt mutatják, hogy a mézelő méhek képesek felismerni a tüdőrákot és esetleg más betegségeket a sejtek szaga alapján."

Saha és csapata a méheket kis hámokba helyezte, és vezetékeket erősítettek az agyukhoz. A rovarokat ezután olyan vegyi anyagok közelében helyezték el, amelyek olyanok, mint egy tüdőrákos személy lélegzete. A tudósok szerint a méhek az esetek 93 százalékában meg tudták különböztetni a rákos leheletet és az egészséges emberi lélegzet laboratóriumi másolatát. A tudósok hozzátették, hogy a méhek meg tudják különböztetni a tüdőrák különböző típusait is.

A felfedezés segíthet az orvosoknak számos rák, köztük a tüdő-, mell-, fej- és nyakrák, valamint a vastagbélrák felismerésében, jóval korábban, mint más módszerek. Saha szerint a rák ilyen módon történő kimutatása javulást jelentene. "Ennek az az oka, hogy sokszor későn észleljük a rákot, amikor a növekedés túlságosan elterjedt ahhoz, hogy könnyen kontrollálható legyen. De hozzátette, hogy amikor a rák elkezd növekedni, a légzés sokkal korábban kezd megváltozni. Remélik, hogy olyan rendszert fejleszthetnek ki, amelybe a beteg képes lesz lélegezni, és könnyen hordozhatja. Ez azonnali teszteredményeket adna.

"Remélhetőleg a következő öt évben lesz valami, ami megmutatja, hogy az emberek megfelelően diagnosztizálhatók ezekkel a rovar agykorong-érzékelőkkel" - mondta Saha.

A kutyák is segíthetnek a rák megtalálásában

Az állatok felhasználása a rák kimutatására, valójában nem új ötlet. A Pennsylvaniai Egyetem Penn Vet Working Dog Centerében a kutatók kutyákat képeznek ki bizonyos rákfajták szaglására. Cindy Otto a Dog Center ügyvezető igazgatója. Azt mondta, hogy sok más állatnak is nagyon jó szaglása van. "De a kutyákat részben az teszi olyan jóvá, hogy együttműködnek az emberekkel, és így kommunikálják ezt az információt" - tette hozzá.

A kutyák egy olyan programban vesznek részt, ahol családokkal élnek, és minden nap "munkába" kerülnek. De nem minden kutya tudja elvégezni ezt a munkát.

Egyes kutatók szerint a kutyák jobban felismerik a rákot, mint a gépek. Fotó: Getty Images
Egyes kutatók szerint a kutyák jobban felismerik a rákot, mint a gépek. Fotó: Getty Images

"Szeretniük kell az embert, hogy elkötelezzék magukat. Szóval ez egy igazán szórakoztató játék számukra." Egyes kutatók szerint a kutyák jobban felismerik a rákot, mint a gépek. Megjegyzik, hogy a kutyák szaglása 10 000-100 000-szer élesebb, mint az embereké.

Amritha Mallikarjun egy másik kutató azt mondta, hogy a kutyák érzékenyebbek a szagokra, mint a ma kapható diagnosztikai gépek. Otto elmondta, hogy köztudott a történelemből, hogy az ókori görög és római orvosok a szagot használták eszközként a betegségek azonosítására. Reméli, hogy a kutatók erre építhetnek, és "nemcsak az emberek, hanem a kutyák és más fajok egészségét is javíthatják".

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, délutánra szinte mindenütt beborul az ég, előtte főként a déli és keleti tájakon még kisüthet a nap. Délután északnyugat felől egyre többfelé elered az eső, ami késő délutántól, estétől többfelé átválthat havas esőbe, főként az Északi-középhegység és a főváros tágabb térségében havazásba is. A délies szél többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon helyenként erős lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és 7 fok között valószínű. Késő estére -1 és +3 fok közé hűl le a levegő. Vasárnap hajnalra egy melegfront érte el a térségünket, ami sokaknál váltott ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra