Egy genetikailag módosított himlőellenes védőoltás segítségével mintegy 60 százalékkal lehet csökkenteni az előrehaladott májrákban szenvedő betegek halálozási kockázatát - állítják a Kaliforniai Egyetem (San Diego) és a Jennerex biotechnológiai magáncég munkatársai.
A 2-es fázisú klinikai vizsgálatok eredményét szombaton, az Amerikai Májbetegség-tanulmányok Társaságának tudományos ülésén hozták nyilvánosságra: a JX-594-nevű vakcina magas dózisával oltott betegek átlagos túlélése 13,8 hónap volt, szemben azon betegek 6,7 hónapjával, akik a szert tizedannyi adagban kapták. A kicsiny, mindössze 30 betegből álló csoport esetén a magas dózist kapók 66 százaléka élt egy évnél tovább, míg az alacsony dózis mellett ez az arány csupán 23 százalék volt. A szer mellékhatásai között enyhe influenzaszerű tünetek szerepelnek.
A daganatkutatók érdeklődését évtizedekkel ezelőtt felkeltették a védőoltások, az alapgondolat szerint ugyanis a vakcina készenléti állapotba hozza az immunrendszert, amely így felkeresi és elpusztítja a rákos sejteket. Köszönhetően az újabb genetikai technológiák elterjedésének, az eljárás hatásfoka az elmúlt években nagymértékben javult. A vakcinavírus szelektíven a daganatsejteket támadja meg, a normál szövet sejtjei a fertőzésre nem fogékonyak.
A vizsgálatban olyan előrehaladott stádiumú májrákos betegek vettek részt, akik nem reagáltak a sorafenib nevű hatóanyagra. A továbbiakban dr. David Kirn és munkatársai az intravénás, illetve a közvetlenül a tumorba juttatott oltás hatásfokát tervezik összehasonlítani.
Animáció: HáziPatika.com