A HIV még mindig az emberiség egyik leggyilkosabb vírusaként ismert, becslések szerint mintegy másfél millió ember eshet áldozatául idén (összehasonlításként: az ebolajárvány idei áldozatainak száma nem éri el az ötezret). A kutatók jelenleg - többek között - meglepő ágenssel dolgoznak, amellyel meg lehetne menteni a fertőzöttek életét, ez pedig nem más, mint a rák.
A kutatók gyakorta vesznek mintákat rákbetegekből, hogy részletesen kutathassák a daganatokat, de ezek a gyakran elhalnak a testen kívül. Ezt kikerülendő a kutatók olyan "halhatatlan sejtvonalakat" használnak, amelyek folyamatosan osztódnak és nőnek, képesek az emberi testhez hasonló, de mesterséges feltételek között is élni. Ezekben a vér-, tüdő- vagy mellrákból származó mintákban rengeteg DNS-rendellenesség található, így nehéz kideríteni, pontosan mi is aktivizálja a rákot : a rák pedig ezen esetekben válik kifejezetten hasznossá.
Ennek a történetnek persze korántsem itt van vége: tavaly futótűzként terjedt az interneten az a hír, hogy a nyolcéves Emily Whiteheadet kigyógyították a leukémiából, mindezt pedig úgy, hogy gyakorlatilag HIV-injekciót kapott.
A kislány véréből vett T-sejteket (a fehérvérsejtek egy fajtáját) a HIV egy módosított variánsával injekciózták be. A vírus átadta saját DNS-ét a kislány T-sejtjeinek, a kutatók azonban kitörölték a DNS szaporodásért felelős részét, így gyakorlatilag lehetetlenné tették azt, hogy a kislány a HIV-vírussal is megfertőződjön. A HIV-variáns azt a DNS-részletet hordozta, amely révén a T-sejtekkel le lehetett követni a leukémiás fehérvérsejteket és el lehetett őket pusztítani. Emilynél a mai napig nem újult ki a rák.
A rák kezelését az természetesen bonyolítja, hogy több mint kétszáz különböző típusa van, ha pedig csak egyet választunk ki közülük, például a leukémiát, ott is több száz különböző DNS-rendellenességgel kell számolnunk, amely ezt az állapotot okozhatja. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a jövőben személyre szabott kezelésekre van szükség, amely az orvostudomány szintjén egyelőre még nem megoldható. Az viszont biztos, hogy a HIV ilyenfajta alkalmazása teljesen új szintre emelheti a rák elleni küzdelmet. A leukémia kezelése mindenképpen egyszerűbbé válhatna, hiszen a ráksejtek nagy része a vérben van, a véráramba pedig sokkal könnyebb anyagokat juttatni, mint a tumorokba, ahol a sejtek már nehezebben érhetők el.