A kemoterápiánál jobb módszert találtak?

Amerikai kutatások vizsgálják, hogy biológiailag lebomló nanorészecskék segítségével hogyan lehet átprogramozni az immunsejteket - a T-limfocitákat -, hogy felismerjék és elpusztítsák a rákos sejteket. A nanotechnológiás immunterápia egyszer még forradalmasíthatja a jelenleg használatos rákkezelési módokat is.

A rákos sejtek úgy keletkeznek, hogy kikerülik az immunválaszt, és olyan változásokon mennek keresztül, hogy az immunsejtek nem ismerik fel őket. A rák elleni immunterápiának pedig az a lényege, hogy megtanítják az immunsejteket a rákos sejtek felismerésére és leküzdésére. Azért jelentős és hatékony módszer az immunterápia - amely napjainkban egyre inkább elterjed -, mert sokkal kevesebb mellékhatása van, mint például a kemoterápiának - mondta az InfoRádiónak Vértessy Beáta biokémikus, az MTA Enzimológiai Intézetének kutatója, a BME egyetemi tanára.

nano
Nanokapszulákban kapják a a rákos sejtek felismerését megtanító genetikai anyagot a T-limfociták

Csakhogy nem könnyű feladat megtanítani az immunsejteket a rákos sejtek felismerésére. Ennek egy újabb módszere látott most napvilágot: egy amerikai kutatásban azzal kísérleteztek, hogy a sejtes immunterápiát a testen belül végzik el nanorészecskék segítségével. A nanotechnológia olyan apró részecskéket használ, amelyek mérete a sejtekhez képest is nagyon-nagyon kicsi. A mikrométer a milliméter ezredrésze: ennek ezredrésze a nanométer.

"A szerves kémia forradalmát figyelhetjük most meg. Ennek során a nanorészecske hordozójának létrehozásához olyan anyagokból indulnak ki, amiket a szerves kémiában egyébként gyakran használnak, és erre illesztenek rá ügyes kémiai módosításokkal fehérjét, nukleinsavat és másokat" - mondta a kutató.

Előfordul, hogy van megfelelő gyógyszerünk egy rákos betegség leküzdésére, de nem vagyunk képesek a hatóanyagot bejuttatni a beteg szövetekbe vagy sejtekbe. Egy új módszerrel kicselezik a legkeményebb rákszövetek védelmét is. Részletek!

"Miután a vegyész elkészítette ezeket a nanorészecskéket, azok bejutnak a sejtbe, a sejtmagba, majd ott lebomlanak. Eközben pedig felszabadul bennük az az aktív biológiai makromolekula, amire szükség van" - folytatta a BME egyetemi tanára. Kiemelte, hogy a nanorészecskék a T-sejtekbe olyan DNS-anyagokat visznek be, amelyek specifikusan bizonyos rákos sejtek elleni támadókapacitással vértezik fel a T-sejtet azáltal, hogy felismerik a rákos sejteket. A módszer előnye, hogy általánosan alkalmazható. Ráadásul a kutatók azt is felvetik, hogy ezzel a módszerrel nemcsak rákos sejtekkel lehet felvenni a harcot, hanem például mikrobák vagy vírusok ellen is hasonló módon erős védekezésre késztethető az immunrendszer.

Forrás: InfoRádió

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.