Az elmúlt évtizedekben a barna bőr vált divatossá, ezért a nyári hónapokban sokan fekszenek ki napozni, a szoláriumokat pedig az év szinte minden napján látogatják. Sokan azonban nem fordítanak kellő figyelmet a bőr védelmére, ami miatt a bőrrák előfordulása is ugrásszerűen megnőtt a közelmúltban. Bár a köztudatban a bőrrák szinte összeolvadt a melanomával, a rosszindulatú bőrdaganatok több formáját is ismerjük.
Alapsejtes bőrrák
Leggyakoribbnak az alapsejtes (nem festékes) bőrrákok, a basaliomák számítanak, amelyek a hám legalsó rétegéből erednek. Bár a többi bőrdaganatnál gyakoribbak, csak lassan fejlődnek, ritkán képeznek áttétet, illetve kezelésükre is több mód ismert - ezen okok miatt nem tartoznak a legveszélyesebb daganatok közé. Elsősorban a fénynek kitett területeken lehet megjelenésükre számítani, gyakran alakul ki például a nyakon, a vállakon, illetve a karon is. Egyes kutatások szerint a magasabb arzéntartalmú víz rendszeres fogyasztása is elősegítheti a kialakulását.
Tömött, gyöngyházfényű, éles szélű csomóban jelentkezik, és sokáig semmilyen panaszt nem okoz. Később azonban a közepén egy seb is keletkezik: a legtöbb ember ezzel a tünettel keresi fel háziorvosát vagy bőrgyógyászát. Fontos a korai felismerés, időben elkezdett kezeléssel ugyanis jól gyógyítható.
Elszarusodó laphámrák
A spinalioma, vagyis az elszarusodó laphámrák a hám középső rétegéből kiinduló bőrrák. A legtöbb betegnél vörös foltként jelentkezik, amely hámlik, és nem gyógyul be. Általában szemölcsös felszínű, tömött tapintatú, felszínén vaskos szarumassza figyelhető meg. Szintén általában a napnak kitett területeken láthatjuk, de a nyálkahártyán is megjelenhet.
Veszélyesebbnek számít az alapsejtes daganattípusnál, mivel gyorsabban fejlődik, és áttéteket is nagyobb arányban képez. Leggyakrabban a környező nyirokcsomókban, de sokszor távolabbi részeken is megveti a lábát - ez esetben különösen fontos a korai diagnosztizálás, hogy időben elkezdhessük a kezeléseket.
Melanoma
A melanoma a legritkább, de egyben a legveszélyesebb daganattípus, amely a bőrünket érinti. Ez adja ugyanis a bőrrák miatti halálozás több mint 85 százalékát. Egyik okának az ózonréteg elvékonyodása miatt megnőtt sugárterhelést szokták említeni, de nagyobb arányban okolható a túlzásba vitt napozás és szoláriumozás.
Általában egy sötétbarna vagy fekete folt jelzi, kezdeti stádiumban a bőrfelszínben helyezkedik el, később előemelkedik, benne esetleg csomó tapintható. Férfiakon inkább a törzsön, nőknél inkább a végtagokon jelentkezik, illetve kialakulásának nagyobb a veszélye annál, akinek sok anyajegy borítja a bőrét. A melanoma három stádiumát különböztetik meg. Az I-es stádiumban nincsenek áttétek, a nyirokcsomók normálisak, ekkor a gyógyulás esélye kedvező. A II-es stádiumban a környéki nyirokcsomókban is vannak rákos sejtek. A III. stádiumban a test távoli részén is képződtek áttétek.