Azok a nők, akik a mellrák diagnosztizálását követően legalább 150 percet sportolnak hetente, nagyobb eséllyel élik túl a betegséget, mint azok, akik nem végeznek elegendő fizikai aktivitást - közölte a heidelbergi Német Rákkutató Központ (DKFZ). Ez a hatás ráadásul független attól, hogy a betegség kialakulása előtt mennyit sportoltak a páciensek.
Életet menthet a sport
Eddig már számos tanulmány mutatott rá arra, hogy a mellrák kialakulása előtt űzött sport pozitívan hat a túlélési esélyekre. Ez elsősorban azon megbetegedések esetében érvényes, amelyek még a változókor előtt jelentkeznek. Azzal azonban még kevés kutatócsoport foglalkozott, hogy milyen hatása van a diagnózis utáni fizikai aktivitásnak.
A DKFZ tudósai a közelmúltban 3813 olyan nő adatait elemezték, akiknél a változókor előtt alakult ki a mellrák . A szabadidőben végzett sport, például úszás, aerobik és skandináv gyaloglás gyakoriságát vizsgálták. A kutatók azt látták, hogy azoknál a nőknél, akik sem a betegség megállapítása előtt, sem utána nem sportoltak, nagyobb volt az elhalálozás kockázata, mint azoknál, akik a diagnózis előtt és után is fizikailag aktívak voltak.
Ráadásul a mozgásszegény életmódot folytatókhoz képest még azok is nagyobb eséllyel élték túl a kórt, akik csak a diagnózis után kezdtek sportolni.