Második alkalommal hirdette meg a Családfő Mentő programot a Magyar Rákellenes Liga prosztatarák elleni küzdelem jegyében. A program elődleges célszemélyei a nők, akik segíthetnek abban, hogy a férfiak egészségmagatartása javuljon, időben forduljanak szakemberhez, ha a betegségre jellemző tünetek jelentkeznek - írja az egeszseg.hu .
A programról Dr. Simon Tamás professzor emeritus, a Magyar Rákellenes Liga elnöke beszélt.
A Magyar Rákellenes Liga meghirdette a Családfő Mentő programot, hiszen a prosztatarákos elhalálozás a harmadik leggyakoribb ok a férfiaknál. Mit várnak a programtól?
A Családfő Mentő Programtól, amit második alkalommal hirdet meg a Magyar Rákellenes Liga 42 alapszervezetének, ezen belül 4500 tagjának, azt várjuk, hogy az egész naptári évben mind a helyi, mind a központi rendezvények sorában sort kerítenek a prosztatarák visszaszorítását célzó aktivitásokra és ezekben az aktivitásokban számítanak a nők aktív közreműködésére. Különböző aktivitások lehetnek, kifejezetten a prosztata egészségével foglalkozó események: előadások, beszélgetések, esetleg PSA szűrés, a Movember Mozgalomhoz csatlakozás.
A Magyar Rákellenes Liga PSA készüléket és vizsgálati kazettákat kapott, valamint a mellékelt röplapot adta ki a Movember Mozgalom támogatásával.
Miért van az, hogy a férfiak esetében a nőkkel szemben ilyen alacsony az orvoshoz fordulási hajlandóság?
A hölgyek sokkal könnyebben veszik észre, ha valami baj van az egészségükkel és sokkal könnyebben igénylik az orvosi segítséget. A férfiak általános mentalitása azt tükrözi, hogy a férfi nem lehet se gyenge, se beteg. A betegség a gyengeség jele, tehát nem siet azonnal segítségért, mert ő erős és legyőzi a bajt. Sajnos néha a baj az erősebb és akkor nem a férfi megy az orvoshoz, hanem viszik. A program azt célozza, hogy a férfiak is ismerjék el és ismerjék fel, ha valami baj van az egészségükkel és ne szégyenkezzenek orvosi segítséget kérni, mert a betegség az baj és nem szégyen.
A nők miképpen segíthetnek ebben a kérdésben?
A Családfő Mentő Programnak elsődleges célszemélyei a hölgyek. Ugyanis a családok többségében a családtagok egészségéért a hölgyek a felelősek. Ezen kívül a családok többségében a hölgyeknek irányító jogkörük van a belső családi szabályok kidolgozásában, fenntartásában. Ezért kérjük a hölgyeket, hogy vegyék észre a családjukban élő férfiaknál a későbbiekben részletezendő tüneteket és szorgalmazzák, hogy a társuk keresse fel prosztatabetegség gyanúja esetében háziorvos beutalójával az urológiai szakrendelést . Egy határozott fellépésű asszony nagyon sokat tud elérni a fenti célok érdekében.
A cikk folytatásáért kattintson ide!