A rákos megbetegedések halálozási mutatóiban Magyarország vezeti az európai listát. Nálunk 100 ezer lakosból 336, Horvátországban 323, Szlovéniában és Szlovákiában 309 ember hal meg - adta hírül egy közelgő orvosi konferenciáról szóló sajtóközlemény.
Idén március 18-án és 19-én a lettországi Rigában rendezik meg az Onkológiai Betegszervezetek Európai Kongresszusát, amelynek témája: Egyenlőség a rák legyőzésében. Célja a rák diagnózisában, kezelésében, az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférésben és más területeken fennálló egyenlőtlenségek megszüntetése. Az eseményt a Lett Onkológiai Betegszervezetek Szövetsége, az Oncoaliance szervezi, együttműködve az Európai Parlament rák elleni küzdelemmel foglalkozó különbizottságával (BECA). A rendezvényt a közép- és kelet-európai országok befolyásos betegszervezetei közösen szervezik meg.
A konferencia anyaga szerint Nyugat-Európában a halálozási mutatók lényegesen jobbak, mint nálunk. Ausztriában 234, Belgiumban 230, Németországban 245 haláleset vezethető vissza rosszindulatú daganatos betegségre 100 ezer lakosra vetítve. Ennek oka lehet a megelőzés hiánya, nem megfelelő működése. Erre utal, hogy a kelet-közép-európai országoknak csak 46 százaléka működtet a rák korai felismerését biztosító méhnyak-, emlő- és vastagbélrák szűrőprogramokat.
Illetve a közép-kelet-európai országokban az ötéves relatív túlélési arányok is lényegesen alacsonyabbak, mint az EU-ban. Például a mellrák 5 éves túlélési aránya Romániában 75 százalék, Lengyelországban 76 százalék, az EU öt legfejlettebb országában pedig 86 százalék, Bulgáriában 10 rákos betegből csak 4 éri meg az 5 éves túlélési időt. A Cseh Köztársaságban a betegek háromszor tovább várnak az új rákellenes gyógyszerekre, mint Ausztriában; az EU-ban bejegyzett tíz új rákgyógyszer közül szinte mindegyik elérhető Ausztriában, Lengyelországban viszont csak három.
Az Európai Parlament azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra az unióban a daganatos betegek több mint 70 százaléka túlélje a betegséget. Hosszú az út, amíg elérjük ezt a célt a kelet-közép-európai régióban, írja a közlemény.