A vegán étrend így hat a rákra

Ma már tudjuk, hogy az étrendünknek kulcsfontosságú szerepe van az olyan betegségek kialakulásában és kezelésében, mint például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás. Egy új tanulmány eredményei azonban most azt sugallják, hogy étkezési szokásaink a daganatos betegségek terápiájában is fontos szerepet játszhatnak.

Egy új kutatás eredményei szerint a vegán, tehát a tisztán növényi étrenddel "ki lehet éhezteti" a rákos sejteket. A Nature tudományos folyóiratban jelent meg a Duke University's School of Medicine tanulmánya, amelyben megállapították, hogy ha korlátozzuk a metionin nevű aminosav bevitelét - amely a többi között a húsokban, a tojásban és a tejfehérjékben is megtalálható - azzal lassíthatjuk a daganat növekedését.

A növényi étrend meglepő hatása
A növényi étrend meglepő hatása

"Nagyon komoly hatást értünk el. Olyan hatást, amilyet egyébként gyógyszeres kezeléssel tudnánk elérni" - mondta Jason Locasale vezetőkutató, a Duke University's School of Medicine professzora. "Ez a tanulmány bebizonyította, hogy vannak esetek, mikor a gyógyszeres kezelés magában hatástalan, ám ha azt kombináljuk a megfelelő étrenddel, akkor működőképes lesz" - tette hozzá.

A tanulmány kifejezetten a metionin aminosav bevitelének korlátozására összpontosítottak, ez a bizonyos fehérje ugyanis elősegíti a rákos sejtek növekedését.

A metionin az egészséges sejtekben jön létre homociszteinből, folsavból és B12-vitaminból. A rákos sejtek sok fajtájának nincs olyan enzimje, amely lehetővé teszi a metionin előállítását, tehát külső forrásból kell pótolniuk - ez a forrás pedig az elfogyasztott táplálék. Ha ezt a csatornát elzárjuk, az segít lassítani a daganat növekedését anélkül, hogy a betegnek éheznie kellene. A metioninszegény diétához a gyakorlatban a vegán étrend áll a legközelebb.

"Kiéhezteti a rákos sejteket"

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók először egészséges egerekben tesztelték a metionin korlátozás hatását, hogy megbizonyosodjanak róla, valóban a kívánt hatást gyakorolja-e az anyagcserére. Ezután alkalmazták a módszert vastagbélrákos és lágyszöveti szarkómás egerekben is. A vizsgálatok során megállapították, hogy míg a kis dózisú kemoterápia önmagában hatástalan volt a vastagbélrákra, a metionin megvonásával kombinálva már jelentősen gátolni tudta a tumor növekedését. Hasonló eredményt értek el akkor is, mikor lágyszöveti szarkóma esetén a metionin korlátozást sugárterápiával kombinálták.

Locasale és munkatársai a sikeres állatkísérletek után egészséges embereken is megfigyelték a metioninban szegény étrend hatásait, és megállapították, hogy a módszernek az emberi anyagcserére is hasonló hatása van. Mindez azt sugallja, hogy a metioninszegény étrend az egyes daganatos megbetegedések kezelésére is pozitív hatással lehet, ám a kutatás vezetője szerint most még túl korai lenne végleges következtetéseket levonni.

Számos nemzetközi tanulmány után 2016-ban idehaza is megjelent az első tudományos minőségű írás a növényi alapú étrend létjogosultságáról. A cikk első szerzőjével, Szabó Zoltán dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakemberrel beszélgettünk .

Forrás: medicalxpress.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.