Sok ma használatos daganat elleni kezelés, köztük számos kemoterápiás szer , ugyan megöli a rákos sejteket, de árt az egészségeseknek is, ami kellemetlen mellékhatásokat okoz a betegek számára. A most bemutatott technológia azonban szelektív, azaz csak a beteg sejteket célozza meg.
Ez kulcsfontosságú lehet, mert ezen a területen már korábban is voltak eredmények szilícium alapú nanorészecskék felhasználásával, de az előállítási folyamat nagyon drága volt, továbbá mérgező anyagokat is bevontak a folyamatba, ami összességében kétségessé tette, hogy a megoldást valaha is lehet-e széles körben használni.
A tudósok ezeket a nanorészecskéket genetikailag módosított diatom algákkal, apró egysejtű organizmusokkal termelik, amelyek abban egyediek, hogy a sejtfaluk belső oldalát szilícium-dioxiddal vonják be.
Úgy változtatták meg az algákat, hogy a sejtek szilícium-dioxid köpenye egy fehérjebevonatot kapott, amely megköti az antitesteket. Ezek az antitestek, amelyek az emberi immunrendszer nagy részét teszik ki, hozzákötődnek a szervezetet támadó rákos sejtekhez. Azzal, hogy a gyógyszereket az algákba rejtették, a tudósok elérték, hogy a gyógyszerek közvetlenül a rákos sejtekhez jussanak, de ne érintkezzenek az egészséges sejtekkel.
Ahogy az eljárást ismertető tanulmány mondja, az algasejtek úgy működnek, mint egy hátizsák, amelyek az antitestekhez kötődnek, azok viszont a rákos sejtekhez kapcsolódnak, s elpusztítják őket.
Ellentétben a költséges és mérgező nanorészecskékkel, amelyeket korábban már előállítottak, az algáknak csak vízre és fényre van szükségük a növekedéshez, s így alacsonyabb költséggel és sokkal kevésbé káros hatóanyag-szállító rendszerrel lehet gyógyítani.
Ma még nagyon korai időszakában jár az új technológia, de jelentős a potenciálja, különösen bizonyos agydaganatoknál , amelyek jelenleg gyógyíthatatlanok.