Világszerte alapvető változáson megy keresztül a daganatos betegségek kezelése. Szinte napról napra válnak elérhetővé új hatóanyagok, amelyek a terápiás protokollt is átírják. A kemoterápia mellett egyre nagyobb szerep jut a szervezet védelmi rendszerét a daganat ellen fordító immunterápiának, valamint a ráksejtekre pontos csapást mérő, célzott onkológiai gyógyszereknek is. A Rákgyógyítás Magazin neves hazai onkológusokat és kutatókat kérdezett a közelmúltban lezajlott változásokról, valamint arról, hogy ezek milyen mértékben építhetőek be a magyar ellátásba.
A szervezetet fordítják a daganat ellen
Egy új hatóanyag értékelésekor nem elég azt figyelembe venni, hogy a gyógyszer tovább tudja-e kordában tartani a betegséget, mint a korábbiak. Ha egy gyógyszer 10 hónap helyett 11 hónapot tud adni, akkor statisztikailag valóban hatásosabbnak minősül, de az érintett beteg sorsát alapvetően nem befolyásolja. A mellékhatások és az életminőség is fontos szempont - hangsúlyozta dr. Pajkos Gábor, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) elnöke. Mint mondta, manapság azért irányul kiemelt figyelem például az immunterápiára , mert bizonyos betegségtípusok esetén még előrehaladott stádiumban is évekkel képes javítani a kezeltek életkilátásait.
Az immunterápiák - szemben a kemoterápiával , illetve a célzott daganatellenes kezelésekkel - nem közvetlenül a ráksejteket pusztítják el, hanem felszaporítják a szervezetben azokat az immunsejteket, amelyek képesek megtámadni és elpusztítani a daganatot. Ezek a terápiák már itthon is elérhetőek, és bár egyelőre csak a betegek kis százalékánál hozhatnak eredményt, ez az arány a jövőben jelentősen megnőhet dr. Pajkos szerint.
Dr. Ostoros Gyula, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosa szerint az immunterápiák a tüdőrák kezelését is gyökeresen átalakítják. Míg korábban egy agresszív tumorral diagnosztizált, előrehaladott stádiumú tüdőrákos beteg másfél-két évet is kis eséllyel élt csupán meg, a mai terápiáknak köszönhetően a betegek közel harmada öt év elteltével is velünk élhet.
A génhibát kell feltérképezni
Minden rákra alkalmazható, univerzális gyógyszer továbbra sincs kilátásban, viszont egyre nagyobb teret nyer az úgynevezett precíziós onkológia, amely a daganatok molekuláris hátterét vizsgálva kínálja a legjobb gyógymódot. A rák hátterében ugyanis minden esetben valamilyen genetikai módosulás áll, így az ezt célzó kezelés soha nem látott mértékben javíthatja a beteg életkilátásait. Probléma viszont, hogy a daganatot okozó génmódosulásból rengeteget ismernek, és legtöbbjükre külön-külön kell hatékony gyógymódot fejleszteni. "Az új koncepció a rákkutatásban, hogy amíg korábban az egyes daganattípusokra - emlőrákra, tüdőrákra vagy vastagbélrákra - kerestek gyógyszereket, addig az új gyógyszerekkel ma már a ráksejteken található génhibákat igyekeznek megcélozni, függetlenül attól, hogy az a gyomorban, a vesében vagy a húgyhólyagban alakult ki" - magyarázta dr. Peták István kutatóorvos. A leghatékonyabb gyógymód kiválasztásában a jövőben a mesterséges intelligencia is segíteni fogja az orvosokat.
Műtét előtti kemoterápia
Egyre több ráktípus esetén alkalmaznak a daganateltávolító műtét előtt kemoterápiát vagy célzott onkológiai kezelést. Műtét után pedig azért lehet ilyen kezelésre szükség, mert a daganaton kívül is jelen lehetnek még olyan rejtett ráksejtek, amelyeket a vérből sem lehet kimutatni. Műtét előtt alkalmazva a kemoterápia segíthet csökkenteni a daganat méretét, így a beavatkozás is nagyobb eséllyel lesz sikeres. Dr Lakatos Gábor, a Dél-Pesti Centrumkórház onkológiai centrumának szakorvosa szerint ezek a neoadjuvánsnak hívott terápiák az emlőrákos , végbélrákos és fej-nyaki daganatos betegek esetén már évek óta bevált gyakorlatnak számítanak. Nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vastagbélrákos betegek egy részénél is javíthatóak az életkilátások a már az operáció előtt megkezdett onkológiai kezeléssel.