Áttörés a rákos gyerekek kezelésében

Egyre többen élik túl a gyermekkori rákbetegségeket, de a páciensek harmada terméketlenné válik az életmentő kemoterápiától vagy sugárkezeléstől. Most viszont úgy tűnik, találtak megoldást a termékenység megóvására.

A rák gyógyítására használt sugár- és kemoterápia jelentősen befolyásolja a későbbi termékenységet. Ezért a rákkal diagnosztizált fiatal felnőttek spermáját, petesejtjét vagy embrióit még a kezelés előtt lefagyasztják, esélyt adva a gyógyulás utáni családalapításra. A gyerekek esetében viszont nem ilyen egyszerű a helyzet.

Forradalmi felfedezés adhatja vissza a reményt

A pubertáskor előtt diagnosztizált gyerekeknél a fent leírt eljárás nem lehetséges, hiszen szervezetük még nem termel érett spermiumokat vagy petesejteket. Egy kutatócsoport azonban úgy tűnik, talált megoldást a rákbeteg gyerekek termékenységének megóvására.

Kyle Orwig, a Pittsburghi Egyetem kutatója és csapata fiatal majmokkal végeztek kísérletet, az eljárás pedig egy egészséges kismajom született.

rák, daganatos betegség, gyermekkori rák, gyógyulás, termékenység
Az új eljárás lehetőséget ad a gyógyulás utáni családalapításra. Fotó: 123rf

A tudósok a pubertáskor előtt álló hím majmoktól vett hereszövetet fagyasztottak le, majd sterilizálták az állatokat. Amikor a majmok elérték a pubertáskort, a tudósok felolvasztották a sejtmintákat és visszaültették az állatok bőre alá. A hormonok hatására a kis szövetdarabok növekedésnek indultak, és hónapokkal később már érett spermiumokat termeltek.

Az Oregoni Nemzeti Főemlőskutató Intézet munkatársai ezekkel a spermiumokkal petesejteket termékenyítettek meg, majd beültették a nőstényekbe az így létrejött embriókat. Ennek eredményeként 2018 áprilisában megszületett az első majom, Grady, "aki ugyanúgy játszik és viselkedik, mint minden más, normális úton született majom" - ismertette Orwig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Már most lefagyasztják a szöveteket

A technika olyan jól működött, hogy a kutatók szerint néhány éven belül elkezdődhetnek az emberekkel végzett kutatások is. "Ez egy hatalmas előrelépés, amely megadhatja a családalapítás reményét" - véli Susan Taymans, a kutatást támogató Országos Gyermekegészségügyi és Fejlődéstani Intézet szakembere.

A fiúk heréiben lévő apró csövecskék belsejében már születéskor is találhatók őssejtek. A pubertáskori tesztoszteronlöket hatására ezek a sejtek kezdik el termelni a spermiumokat. Az új eljárás célja, hogy ezeket a spermatermelő őssejteket megóvják a rákkezelés káros hatásaitól, és később a termékenység visszaállítására használhassák.

A Pittsburghi Egyetem orvosi központja és néhány más kórház már most lefagyasztja a fiatal rákbetegek éretlen hereszöveteit. Azt remélik, hogy mire a páciensek felnőnek és készen állnak a családalapításra, addigra már végeznek a kutatásokkal és semmi akadálya nem lesz az eljárásnak.

Hasonló kezelés nyújthat reményt a lányoknak is. A petesejtek a pubertás előtt éretlen állapotban vannak, ezért a kutatók a rákkezelés álló fiatal nőktől tüszőket tartalmazó petefészekszövet-mintákat vettek és fagyasztottak le. A gyógyulást követően ezeket ültetik vissza, hogy a még éretlen petesejtek folytathassák fejlődésüket. Néhány kórház ezért már lányoktól is gyűjt és tárol szöveteket, biztosítva a későbbi családalapítás lehetőségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.