Áttörés jöhet a mellrák kezeléseben

Az emlődaganat kialakulásához vezető, eddig ismeretlen folyamatot fedeztek fel a Debreceni Egyetem kutatói. Az egyedülálló tudományos eredmény alkalmazásával újfajta, akár otthon is elvégezhető daganatdiagnosztikai eljárás fejleszthető ki.

A bélrendszer baktériumflórájának a mellrák kialakulásában játszott szerepét vizsgálja a Debreceni Egyetem MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus kutatócsoportja. Négyéves kutatómunka eredményeként a szakemberek olyan változásokat figyeltek meg emlődaganatos betegek bélflórájában , amelyek jelentős előrelépést jelenthetnek a betegség okának megértésében és a diagnosztizálásban.

A mellrák legfontosabb tünete Évente több mint kétezer magyar nő életét követeli a mellrák. A modern diagnosztikai eszközök segítségével korán felismerhető a betegség, de ehhez fontos, hogy minél többen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon! Korábbi cikkünkért kattintson !

"A bélbaktériumok és az emlődaganat-sejtek egymástól elzártan, térben távol vannak, közöttük csak a keringés létesíthet kapcsolatot. Egy olyan vérárammal továbbított bakteriális anyagcsereterméket -úgynevezett litokólsavat - azonosítottunk, amely képes gátolni a daganatsejtek növekedését anélkül, hogy a normális sejtekre bármilyen negatív hatása lenne" - ismertette a felfedezést Bay Péter, a MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus kutatócsoport vezetője.

Felfedezésük új terápiás megoldásokhoz is hozzájárulhat
Felfedezésük új terápiás megoldásokhoz is hozzájárulhat

A tudósok megfigyelései szerint a baktériumflóra folyamatosan termeli a litokólsavat. Ennek szintje, valamint a daganatsejtek szaporodását gátló hatása viszont jelentősen lecsökken az emlődaganat korai szakaszában. Mivel a bélflórában feltárt változások székletből is azonosíthatóak, a Debreceni Egyetem kutatóinak felfedezése alkalmas lehet a mellrák korai szűrésére. "A székletből történő vizsgálathoz a mintavétel egyszerű, így a diagnosztikai vizsgálatot a beteg saját maga, akár otthon is elvégezheti" - nyilatkozta az unideb.hu-nak Bay Péter.

A kutatócsoport tagjai jelenleg ennek a módszernek kifejlesztésén dolgoznak, a Debreceni Egyetem biobankjában tárolt minták vizsgálata zajlik. A tudósok reményei szerint 5 éven belül sikerülhet egy olyan eljárást kidolgozniuk, amely gyorsabb és kényelmesebb a napjainkban alkalmazott diagnosztikai módszereknél.

"Az emlődaganat korai szakaszában jelentősen csökken a bél fajgazdagsága. Ha ezt vissza tudnánk állítani az optimális szintre, akkor ennek valamilyen terápiás hatása is lehet, de még nem találtuk meg az ehhez szükséges optimális körülményeket" - mondta a Debreceni Egyetem docense.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hozzátette: nem ismert pontosan, mi okozhatja a baktériumflóra változatosságának csökkenését, viszont az egyik ok a túlzott antibiotikumfogyasztás lehet, ami a nagy populációkon végzett vizsgálatok alapján úgy tűnik, növeli az emlődaganatos megbetegedések kockázatát. Bay Péter szerint mindez arra utal, hogy érdemes kerülni a felesleges antibiotikumfogyasztást, illetve minél változatosabban, rostgazdagon táplálkozni, amivel elősegítjük a változatos bélflóra kialakítását és fenntartását.

Forrás: hirek.unideb.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.