A bélrendszer baktériumflórájának a mellrák kialakulásában játszott szerepét vizsgálja a Debreceni Egyetem MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus kutatócsoportja. Négyéves kutatómunka eredményeként a szakemberek olyan változásokat figyeltek meg emlődaganatos betegek bélflórájában , amelyek jelentős előrelépést jelenthetnek a betegség okának megértésében és a diagnosztizálásban.
"A bélbaktériumok és az emlődaganat-sejtek egymástól elzártan, térben távol vannak, közöttük csak a keringés létesíthet kapcsolatot. Egy olyan vérárammal továbbított bakteriális anyagcsereterméket -úgynevezett litokólsavat - azonosítottunk, amely képes gátolni a daganatsejtek növekedését anélkül, hogy a normális sejtekre bármilyen negatív hatása lenne" - ismertette a felfedezést Bay Péter, a MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus kutatócsoport vezetője.
A tudósok megfigyelései szerint a baktériumflóra folyamatosan termeli a litokólsavat. Ennek szintje, valamint a daganatsejtek szaporodását gátló hatása viszont jelentősen lecsökken az emlődaganat korai szakaszában. Mivel a bélflórában feltárt változások székletből is azonosíthatóak, a Debreceni Egyetem kutatóinak felfedezése alkalmas lehet a mellrák korai szűrésére. "A székletből történő vizsgálathoz a mintavétel egyszerű, így a diagnosztikai vizsgálatot a beteg saját maga, akár otthon is elvégezheti" - nyilatkozta az unideb.hu-nak Bay Péter.
A kutatócsoport tagjai jelenleg ennek a módszernek kifejlesztésén dolgoznak, a Debreceni Egyetem biobankjában tárolt minták vizsgálata zajlik. A tudósok reményei szerint 5 éven belül sikerülhet egy olyan eljárást kidolgozniuk, amely gyorsabb és kényelmesebb a napjainkban alkalmazott diagnosztikai módszereknél.
"Az emlődaganat korai szakaszában jelentősen csökken a bél fajgazdagsága. Ha ezt vissza tudnánk állítani az optimális szintre, akkor ennek valamilyen terápiás hatása is lehet, de még nem találtuk meg az ehhez szükséges optimális körülményeket" - mondta a Debreceni Egyetem docense.
Hozzátette: nem ismert pontosan, mi okozhatja a baktériumflóra változatosságának csökkenését, viszont az egyik ok a túlzott antibiotikumfogyasztás lehet, ami a nagy populációkon végzett vizsgálatok alapján úgy tűnik, növeli az emlődaganatos megbetegedések kockázatát. Bay Péter szerint mindez arra utal, hogy érdemes kerülni a felesleges antibiotikumfogyasztást, illetve minél változatosabban, rostgazdagon táplálkozni, amivel elősegítjük a változatos bélflóra kialakítását és fenntartását.
Forrás: hirek.unideb.hu