Évente körülbelül 33 ezer rosszindulatú daganat okozta haláleset történik Magyarországon, rosszindulatú emlődaganat következtében pedig évente pedig több mint 2000 nőt veszítünk el, miközben az időben felismert betegség esetén nagyobb a gyógyulási esély. Minden év októbere a mellrák elleni kampány hónapja. A kampány első napján, október 1-jén ünnepeljük a mellrák elleni küzdelem világnapját, melynek alkalmából világszerte nők milliói hívják fel a figyelmet a betegségre.
A szervezett emlőszűrés célcsoportja a 45-65 év közötti nők, vizsgálatukat kétévente kell megismételni. A program indulása óta annak keretében eddig több mint kilencezer rosszindulatú daganatot fedeztek fel, és minden évben közel 500 ezer meghívót küldenek ki a veszélyeztetett céllakosság számára - írta a világnap kapcsán az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkársága. Bár egyre többen vesznek részt ezeken a vizsgálatokon, a lakosság több mint fele (55 százalék) még továbbra sem jár el a szűrésekre.
A mellrák jelei
Az emlőrák eredményes kezelése nagymértékben függ attól, hogy milyen korán kerül felfedezésre a daganat. A korai stádiumban felismert daganat ugyanis jó eséllyel gyógyítható, elhanyagolt esetben viszont nagyon kicsi a gyógyulás valószínűsége. Legfontosabb tünet az idegentest-érzés , a tapintható, jellegzetes szövettöbblet. A daganat bőrrel történő összekapaszkodása behúzódásokat okoz, az emlőbimbót befelé fordítja, és helyzetét úgy rögzíti. Később a bőr kifekélyesedik.
A daganatos emlő nagyobb lesz az ellenoldali emlőnél, alakja is megváltozik, illetve váladék is távozhat belőle. A bőrfelszín egyenetlensége, behúzódása, kidudorodása, kifekélyesedése, és duzzadt, kanyargós vénák megjelenése az emlőn szintén intő jelek lehetnek.