Az alkoholfogyasztás legrosszabb hatása

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az alkoholfogyasztás nyomán olyan ártalmas anyag jön létre a szervezetben, amely tartósan károsíthatja az őssejtek DNS-ét, így növeli a rák kockázatát.

DNS-sérülés és rák

A tudósok laboratóriumi kísérletekben egereken hajtottak végre kromoszómaelemzést és DNS-szekvenálást, azaz a DNS alkotó alapegységeinek sorrendjének meghatározását, hogy kimutassák, mekkora génkárosodást okoz az alkohol bomlásakor keletkező acetaldehid. Az egereknek először hígított alkoholt adtak, majd elemezték, hogy hatott a DNS-ükre, a kísérletekből pedig megállapították, hogy az acetaldehid törést okozhat a vér őssejtjeinek DNS-ében, véglegesen megváltoztatva a génszekvenciáit - írja az alábbi kutatás nyomán az Index .

Így lesz rákos egy alkoholista! Miként növeli az alkohol a rákos megbetegedések kialakulási esélyét? Egy 2012-ben végzett kutatás mélyebb betekintést enged azokba a folyamatokba, amelyek az alkohol rákkeltő hatásáért felelősek . Az alkohol lebontásakor egy acetaldehid nevű vegyület keletkezik, amely DNS-sérülést és később rákos megbetegedést okozhat.

Alkoholista, alkohol alkoholista alkoholfogyasztás rák rákos megbetegedések DNS karcinogének
Rákot okoz az alkoholfogyasztás?

A test védekezik az alkohol okozta károk ellen

Ez azért lényeges, mert az egészséges őssejtek károsodása esélyt adhat a rákos sejteknek is, még úgy is, hogy szervezetünk többféleképpen is próbál védekezni az alkohol okozta károk ellen . Elsősorban az aldehid-dehidrogenázokat hívja segítségül, amelyek az acetaldehidet acetáttá bontják, ezt pedig a sejtek energiaforrásként hasznosítják, emellett pedig DNS-javító rendszerekkel is rendelkezik, melyek orvosolják a különféle DNS-károkat.

Vannak ugyanakkor olyan helyzetek és embercsoportok, elsősorban délkelet-ázsiai nők, akiknél sikertelen a javítás, ezek a mechanizmusok pedig egyébként sem tökéletesek, azaz az alkohol azoknál az embereknél is vezethet rákos megbetegedéshez, akiknek a védelmi rendszere jól működik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyes ráktípusok az őssejtek DNS-ének károsodása miatt jönnek létre. Ugyan a DNS véletlenül is károsodhat. Eredményeink arra utalnak, hogy az alkoholfogyasztás növeli a génártalmak esélyét - mondta Ketan Patel, a brit orvosi kutatási testület (Medical Research Council) molekuláris biológiai laboratóriumának munkatársa, a kutatás egyik vezetője.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi rákkutatási hivatala (IARC) az alkoholt a rákot okozó anyagok, vagyis a karcinogének első csoportjába sorolja, mivel meggyőző bizonyítékok támasztják alá, hogy az embernél rákot okoz, egy 2011-es tanulmány pedig kimutatta, hogy az alkohol számlájára írható a Nagy-Britanniában diagnosztizált rákos daganatok mintegy négy százaléka, ami évente nagyjából 12 800 esetet jelent.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.