A petefészek rosszindulatú daganatának már viszonlag korán jól érzékelhető tünetei vannak, sokszor mégis túl későn fedezik fel a rákot. Ennek az lehet az oka, hogy az elváltozás tüneteit igen könnyű mással összekeverni, mivel több jóindulatú állapot is hasonló panaszokat produkálhat. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza ezért az alábbi tünetek esetén mihamarabbi kontrollt javasol.
Ne vegyük félvállról a tüneteket
A pecsételő vérzés, a fájdalmas együttlét és a vissza-visszatérő hüvelyi folyás hátterében számtalan - akár banális - ok állhat. Épp ezért sokan csak legyintenek az ilyen panaszokra, és otthoni módszerekkel vagy recept nélkül kapható készítményekkel próbálják orvosolni a problémát.
Pedig az ilyen panaszokkal ajánlott nőgyógyászhoz fordulni, főleg, ha a tünetek huzamosabb ideig fennállnak. A valódi ok megszüntetéséhez ugyanis gyakran komolyabb terápia szükséges, rossz esetben pedig akár rákos elváltozás is állhat a panaszok hátterében.
Ciszta vagy rák?
A petefészkekben - azok anatómiai felépítése miatt - gyakran alakulhatnak ki ciszták. A folyadékkal teli cisztákkal leggyakrabban a fogamzókorú nők szembesülnek. Ilyenkor a helytelen peteérés miatt nem alakul ki domináns tüsző, amely megrepedhetne, és helyette több ciszta alakul ki (PCOS). A PCOS esetében ritkán van szükség műtétre, sokszor az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés is elég.
Azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy a ciszták akár rosszindulatú elváltozásra is felhívhatják a figyelmet, pontosabban petefészekrákra. Ez általában az idősebb korosztály tagjait érinti. Ha ciszta van a petefészekben - főleg, ha a tumormarkerek kiugróan magasak -, az rosszindulatú daganat jele lehet.
Nagyon fontos, hogy el lehessen különíteni a jó- és rosszindulatú képleteket egymásól. Ezért az utrahang vizsgálat mellett a tumormarkerek vizsgálatára, szövettanra, és egyéb képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet. Egyes esetekben a szabad hasűri folyadék ellenőrzése és az abból való mintavétel is indokolt lehet.
Hasonló tüneteket okozhatnak
Az ártalmatlan ciszta és a rosszindulatú petefészekrák hasonló, sőt, akár ugyanolyan tüneteket is okozhatnak. Ezért fontos, hogy a páciens mielőbb forduljon nőgyógyászhoz, aki elkülöníti egymástól a két állapotot. A vizsgálat ráadásul életmentő is lehet, hiszen a petefészekrák igen progresszív, és gyakran akkor derül rá fény, amikor már áttéteket képzett.
Azonban gyakran a jóindulatú ciszta és a petefészekrák is tünetmentes. Ezért nagyon fontos, hogy minden nő rendszeresen járjon nőgyógyászati szűrésre - figyelmeztet Dr. Hernádi Balázs. Amennyiben mégis jelentkeznek panaszok, igen hasonlóak lehetnek mindkét esetben.
Mi a teendő gyanú esetén?
Ha cisztára vagy petefészekrákra gyanakszunk, akkor az első lépés a jó-és a rosszindulatú folyamatok elkülönítése. Apróbb cisztákkal általában nincs teendő, hiszen pár ciklus után felszívódhatnak. Egyes pácienseknek életmódváltás is ajánlott, PCOS esetén pedig szükség lehet gyógyszeres kezelésre is. Ha pedig a jóindulatúnak gondolt képletek komoly panaszokat okoznak, illetve túl nagy méretűek, akkor eltávolítják. A műtétet legtöbbször endoszkópos úton végzik el, egynapos beavatkozás keretében.
Rosszindulatú petefészekképlet esetén azonban radikális beavatkozásra van szükség, amely során eltávolítják a méhet és a petefészkeket. A cél ilyenkor a látható daganatmentesség. Ezen kívül kemoterápia, illetve egyéb onkológiai kezelés indokolt. Nagyon fontos továbbá, hogy tünetmentesség és gyógyulás után is rendszeresen járjon szűrésre az érintett, hiszen fennáll a kiújulás veszélye - emeli ki a nőgyógyász.
Forrás: Nőgyógyászati Központ