A szűrővizsgálatokra többen azért nem mennek el, mert félnek attól, hogy "valamit találnak". Pedig a késlekedéstől a helyzet nem lesz jobb. Ez a betegség magától nem múlik el, csak rosszabbul kezelhető állapotba kerül. Az aggodalmak érthetők, de igazán csak attól kell félni, hogy a kialakult emlőrák későn kerül felfedezésre, és már nem lehet meggyógyítani. Ez az, amit mindenáron el kell kerülni. A már kezelhetetlen, többszörösen áttétes emlőrák biztosan egészen rossz prognózisú.
A legmegfelelőbb időszak az önvizsgálatra
Az önvizsgálattal lehet a legjobban megismerni mindenkinek a saját mellét, és felfedezni az esetleges változást. Minden 20 év feletti nőnek legalább havonta egyszer tanácsos megvizsgálni a melleit. A menstruációt követő tíz napban a mell puhább, kevésbé érzékeny. Igyekezni kell e célra a cikluson belül mindig ugyanazt az időpontot választani. Menopausa után bármely időpont megfelel. Aki hormonpótló kezelésben részesül, azokat a napokat válassza, amikor éppen szünetelteti a tablettaszedést. Nem feltétlenül kóros, ha valamit tapintunk. Mivel az emlőmirigy felszíne nem teljesen sima, a zsírszigetek is okoznak tapintható egyenetlenséget.
A rendszeres önvizsgálattal talált rák biztosan kisebb, mint, amit véletlenül találnak, de a kisméretű rákos daganatok is gyorsan növekszenek, ha nem gyógyítják, A túlélés a rák méretétől nagyban függ. Minél nagyobb, annál rosszabbak az esélyek. Nagyméretű rákos daganatok sokszor nyirokcsomó áttéttel együtt jelentkeznek. A nyirokcsomó áttétek meglététől is függ a túlélés.
Az emlő-önvizsgálat lépései:
- Bal kezét helyezze a feje mögé. A másik kezével befelé haladó körkörös mozdulatokkal simítsa végig a bal emlőt, amíg a bimbót el nem éri.
- Ezután jobb kezét emelje fel, és bal kezével ismételje meg a vizsgálatot a jobb emlőn. Keressen keményedést, csomósodást.
- Gyengéden nyomja meg a bimbót a hüvelyk- és mutatóujja között. Ha bármilyen - átlátszó vagy véres - váladékozást tapasztal, forduljon orvoshoz.
- Álljon a tükör elé, jól megvilágított helyiségben. Keressen az emlőn és a bimbón szokatlan jeleket: kidomborodást, behúzódást, elszíneződést.
- Mindkét kezét felemelve és a könyökét hátrahúzva a tükörben közelről is alaposan nézze meg az emlők körvonalát, hasonlítsa össze alakjukat.
- Csípőre tett kézzel és enyhén előrehajolva is figyelje meg melle természetes alakját. Ha megjegyzi, minden változást könnyebben észrevesz a jövőben.
- Fekvő helyzetben is tapintsa át emlőit és környéküket. Csomót keresve tapintsa át mindkét hónalját az előbbihez hasonló módon.
További információkért kattintson a www.her2.hu weboldalra.