Az elváltozás elég ritka. Magyarországon egymillió lakosra egy évben 1,5 új eset jut, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hazai orvosok évi 15 új esettel számolhatnak. A betegség fiatal korban, tizenéveseknél jelentkezik: a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikájának csonttumor regisztere szerint érintettjeinek átlagéletkora 18-19 év. A nemek érintettsége között nincs érdemi különbség, ugyanannyi nő lehet beteg, mint férfi.
Állandó fájdalom jelzi
Az oszteoszarkómának nem ismert a konkrét kiváltó oka, azt ugyanakkor tudjuk, hogy korábban egy olyan kémiai ágens okozott ilyen betegséget, amellyel az órák felszínét festették, hogy azok foszforeszkáljanak. Ez azonban inkább irodalmi érdekesség, ma már nem fordul elő.
Az oszteoszarkóma gyakran sportolás közben jelentkezik
A betegség fő tünete a fájdalom és a duzzanat, amelynek jelentkezését alapvetően sporteseményekkel szoktak összefüggésbe hozni, lévén rendszerint aktív életet élő fiatalokról van szó. Általában azt gondolják, hogy érintettje csak megsértette a térdét vagy végtagját. A gyanú akkor kezd erősödni, amikor a tünetek nem múlnak, egy-két hét után is fönnállnak, sőt rosszabbodnak.
Az oszteoszarkóma sebészi eltávolítására kimetszésére minden esetben szükség van. A betegség ezt követő terápiáját eleve meghatározza az, hogy radioterápiára nem, kemoterápiára viszont érzékeny: utóbbi Magyarországon már a 80-as évek óta elérhető, hatására a daganatsejtek 90 százaléka az esetek 60 százalékában elpusztul. Emiatt a sebészek ma már bátrabbak, régóta végtagmegőrző műtétre törekednek: amputációra ma már csak az esetek 15-20 százalékában van szükség. A legtöbb esetben csak magát a daganatot távolítják el, a defektust pedig protézissel vagy csontbankból származó csonttal pótolják. Már műtét előtt is kap a beteg kemoterápiát, amit fél vagy háromnegyed évig tovább kell folytatni a műtét után. A nagy malignitású oszteoszarkómánál az 5 éves daganatmentes túlélési esély körülbelül 65 százalék.