„Annak ellenére, hogy a nagyobb mellsűrűség legalább 20 százalékkal, de akár négyszeresére is fokozhatja a mellrák kockázatát, kevés nő gondoltója úgy, hogy ez erős személyes kockázati tényező lenne” – áll a JAMA Network Open című szaklapban közzétett tanulmányban. A kutatók mintegy 1850 nő bevonásával végeztek felmérést. A 40 és 76 év közötti résztvevőket a mellsűrűségről mint rizikófaktorról kérdeztek, öt másik kockázati tényezővel egyetemben. Utóbbiak közé tartozott az elsőfokú rokonnál előforduló mellrák, a túlsúly, az alkoholfogyasztás, a családi állapot, illetve az esetleges korábbi mellbiopszia – számolt be róla a WebMD.
Mindezek közül a válaszadók elsősorban a családi kórtörténetet jelölték meg legaggasztóbb kockázati tényezőként, amely valóban mintegy megduplázhatja a betegség kialakulása veszélyét. Nagy részük emellett úgy válaszolt, hogy nem lát esélyt a kockázat mérséklésére. Csakhogy a rendszeres testmozgás és az alkoholfogyasztás mérséklése is előnyösen hathat.
Mit értünk sűrűbb mellszövet alatt?
A kifejezés arra utal, hogy a mell inkább mirigyes és rostos szövetből áll, mint zsírszövetből. A mellszövet sűrűsége az életkorral is változik. Általában jobb a helyzet fiatalabb korban, alacsonyabb testsúly, terhesség, szoptatás vagy hormonpótló terápia esetén.
„Amit ebből a tanulmányból megtanultunk, hogy jobb munkát kell végeznünk. Nemcsak a nők, hanem az egészségügyi szolgáltatók általános tájékoztatásában is, akik az alapellátást végzik, és akik mammográfiára küldik a nőket” – fogalmazott dr. Ruth Oratz onkológus a tanulmány eredményeit kommentálva. A hazai ajánlások szerint 45 éves kor felett kétévente javasolt a nőknek mammográfiás szűrésre bejelentkezniük. Az ennél gyakoribb szűrések pedig előnyösek lehetnek azok számára, akiknek sűrűbb a mellszövetük, írták a tanulmány szerzői.